Adet (Regl) Ağrısı Sebepleri ve Çözümleri

Adet (Regl) Sancıları

Kadınların yaklaşık %50’sinde adet ağrısı yaşanır. Adet görmeye regl adı verilir. Adet dönemlerinde aşırı ağrı hisseden kadınların oranı ise %30 civarındadır. Adet ağrısı, ayda bir kez adet dönemi başladığında ortaya çıkan ve genellikle iki 2 gün içinde görülen ağrılardır. Bu ağrılarının büyük bir kısmının ergenlik çağında yaşandığı saptanmıştır.

Adet ağrısı, rahim kasılması nedeniyle kasıklarda ve belde kramp şeklinde hissedilir. Ancak bu ağrılara bazen baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, sinirlilik, tansiyon düşüklüğü, ishal, uykusuzluk, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar da eşlik edebilir.

Adet ağrıları günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir, hatta kadınları, günlük işlerini yaparken zorlanabilecek hale getirebilir. Çoğunlukla altta yatan bir hastalık yoktur. Nedeni prostoglandinlerin doğal salınımı olup tedavide ağrı kesici özelliği olan ilaçlar kullanılır.Bu ilaçlar adet kanaması başlamadan alınırsa dahada etkili olur.

Primer Dismenore (Şiddetli Adet Ağrısı)

Dismenore tıp dilinde şiddetli adet ağrısı anlamına gelir. Primer dismenore ise adet ağrılarının ilk aşaması demektir. Yani adet ağrıları doğal hormonların üretiminden kaynaklanıyorsa ve adetin ilk günlerinde görünüyorsa, bu ağrılara primer dismenore adı verilir. Bu ağrılar doğumdan sonra ya da yaşlanma ile şiddetini azaltabilir veya kaybolabilir. Bu tür ağrılar kısa süreli ve şiddeti fazla olmayan adet ağrılarıdır.

Sekonder Dismenore (Fazla Şiddetli Adet Ağrısı)

Bu ağrılar doğal hormonların salgılanmasının dışındaki nedenlerden kaynaklanan ve şiddeti fazla olan adet ağrılarıdır. Daha geç yaşlarda başlayan bu ağrılar, genellikle adet döneminden önce başlar ve adet bitiminden sonra son bulur. Adet döneminde oldukça şiddetli olarak hissedilir. Bu ağrıların en yaygın nedenleri miyomlar ve endometriozistir.

Psikolojik Adet Sancısı

Psikolojik adet sancısı, kadınların adet dönemlerinde psikolojik açıdan ağrı hissettiğini zannetmesi olarak tanımlanabilir. Bazı kadınlarda, özellikle genç yaştaki kızlarda görülen bu durum, jinekolojik muayene sonrasında ortaya çıkar. Şiddetli adet ağrısı şikayetiyle doktora başvuran kadınların jinekolojik muayenesi detaylı olarak yapılır ve şiddetli ağrı için bir sebep bulunamaz ise psikolojik ağrı olduğundan bahsedilebilir. Psikolojik adet sancıları genellikle nadir olarak karşılaşılan durumlardır.

Adet (Regl) Ağrılarının Sebepleri

Adet ağrısı genellikle belde ve kasıklarda hissedilen, bazen de bacaklara kadar vurabilen şiddetli ağrılardır. Bu ağrıların ilk gün ya da ikinci gün olması normal kabul edilir. Bu ağrıların sebebi kan akışının şiddetli olmasını önlemek için ortaya çıkan rahim kasılmalarıdır. Bu kasılmaların şiddeti fazla olduğunda, şiddetli ağrı hissedilebilir.

Adet sırasında rahimde bazı maddeler salgılanır. Bu maddelerin aşırı olması ya da kadınların bu maddelere ağrı şeklinde cevap vermesi, şiddetli adet ağrılarının oluşmasına neden olur. Adet ağrısının tedavisinde de bu maddelerin azaltılması amaçlanır.

Adet Ağrısı Tanı ve Teşhis Yöntemleri

Adet ağrısının normal nedenlerden kaynaklandığı ya da başka bir hastalığın habercisi olduğu, ancak yapılacak olan muayene sonucunda anlaşılabilir. Adet dönemlerinde yaşanan şiddetli ağrıların nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Altında yatan başka bir hastalık varsa, tedavisi bu hastalığa uygun olarak yapılır. Eğer adet sancıları normalse yani altında yatan bir hastalık yoksa, sadece ağrı kesiciler ile tedavi sağlanır.

Geçici Kilo Artışı

Adet dönemi ile rahim bölgesinde yağlanma olur. Aynı zamanda vücutta su tutulumu meydana gelir ve hem karında hem de bacaklarda şişkinlik hissedilebilir. Bu ödem ve yağlanma nedeniyle adet dönemlerinde hafif bir kilo artışı görülebilir. Dar kıyafetler giyerken zorlanma yaşanır ya da pantolonların düğmeleri kapanmayabilir. Bu durum, adet ağrılarının da yaklaştığını gösterir. Adet bitimiyle birlikte vücuttaki ödem ve yağ atılır ve kilo durumu normale döner.

Sindirim Sistemi Sorunları

Kadınların büyük bir kısmı âdet kanaması öncesinde ishal kabızlık ya da hazımsızlık yaşayabilir. Adet dönemlerinde yaşanan ödem ve gaz, şişkinliğe neden olur ve bu da beraberinde sindirim sorunlarını getirir. Sindirim problemleri ile adet sancısı da şiddetlenebilir. Bu problemler, adet dönemi boyunca görülebilir. Sindirim problemi yaşayan kadınların adet dönemi boyunca daha az lifli gıdalar tüketmesi gerekir. Bu problemler, adet bitimi ile sonlanır.

Memelerde Ağrı ve Hassasiyet

Adet döneminin yaklaştığının en belirgin göstergelerinden biri memelerde ve meme uçlarında hassasiyet yaşanmasıdır. Kadınlık hormonlarının artması nedeniyle memelerde şişkinlik hissi oluşur. Her zaman taktığınız sütyenin dar geldiğini düşünebilirsiniz.

Bu dönemde memelerde sızlama da olabilir ve dokununca acıdığı da hissedilebilir. Bütün bunlar, hamilelik belirtileriyle uyum gösterir. Adetten bir hafta önce bu belitleri yaşıyorsanız, adet sancılarının başladığı anlamına gelebilir. Adet gecikmesinden sonra memelerde hassasiyet yaşanıyorsa, gebelikten şüphelenilebilir.

Kramplar

Adet ağrının en önemli belirtilerinden biri de adet döneminden yaklaşık iki hafta kadar öncesine uzanan krampların görülmesidir. Kasık ve karnın alt bölgesinde başlayan kramplar, adet döneminin başlayacağının göstergesidir. Bu kramplar bazen bel ve sırt ağrısı olarak da görülebilir. Hatta kas ve eklem ağrıları da oluşabilir. Bu belirtiler genellikle ergenliğin ilk dönemlerinde başlar ve yaşın ilerlemesi ile hafifler. Menopoz dönemlerine yaklaşıldığında, kramplarda belirgin şekilde azalma görülür.

Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı

Mide bulantısı adet döneminin belirtileri arasında yer alır. Adet ağrıları başlamadan önce bazı kadınlarda mide bulantısı görülebilir. Mide bulantısı aynı zamanda gebeliğin de habercisi olabilir. Adet gecikmesi ile yaşanan mide bulantılarında mutlaka jinekolog ile görüşülmesi gerekir. Baş ağrısı ise özellikle migren ağrısı çeken kadınlarda, adet döneminden önce görülen belirtiler arasında yer alır. Migren tanısı konulmamış olan kadınlarda bile adet dönemi ile tek taraflı baş ağrısı ve mide bulantısı görülebilir. Bu belirtiler, adet sancılarının başlayacağını haber verir.

Depresif Ruh Hali

Adet döneminin başlayacağının en karakteristik belirtilerinden biri, ruh halinde yaşayan değişikliklerdir. Bu dönemde öfke, duygusallık, alınganlık gibi durumlar aşırı halde yaşanabilir. Bu ruh halleri, ani olarak değişen hormonlardan kaynaklanır. Duygusal değişimler adet sancılarının başlaması ile şiddetlenir. Bu değişimler, adetin ilk günlerinde son bulabileceği gibi adet dönemi boyunca devam edebilir.

Geçici Psikolojik Etkiler

Adet ağrıları yaşayan kadınlar sosyal ve iş hayatlarında olumsuzluk yaşarlar. Uykusuzluk ve adet ağrısı ile öfke nöbetleri, hayatı olumsuz etkiler. Bu durumlar kadınların stresli olmasına neden olur. İş hayatında ve sosyal ortamlarda başarısızlık meydana gelir. Kadınların adet dönemlerinde yaşadığı ani duygusal değişimler de bu durumları tetikleyebilir.

İş Gücü Kayıpları

Adet ağrıları ile günlük hayatta yapılan işler bile yapılamaz hale gelir. Bazı kadınların şiddetli ağrı yaşamaları, onların adet dönemlerinde yataktan kalkamamalarına neden olur. Konsantrasyon bozuklukları yaşanması da kadınları iş yapamaz duruma getirebilir.

Muayene

Adet ağrısı için ilk aşama muayenedir. Jinekologlar tarafından yapılacak muayene sırasında hastanın ağrı öyküsü dinlenir. Adet ağrılarının ne zaman başladığı ne zaman son bulduğu, şiddeti, başka belirtileri olup olmadığı gibi durumlar araştırılır.

Tetkikler

Hastaların şikayetleri dinlendikten sonra adet ağrısının nedeninin araştırılması için bazı tetkiklerin yapılması gerekir.

Ultrason

Adet ağrısının nedeni miyomlara ya da rahimde meydana gelen şekil bozukluklarına bağlı ise, ultrason muayenesi ile tespit edilebilir. Ultrason muayenesi sırasında rahim ve vajina bölgesi incelenir. Bu bölgede anormallikler varsa saptanır. Ultrason ile adet ağrılarının nedeni büyük ölçüde anlaşılabilir.

Kan ve Hormon Testleri

Kan ve hormon testleri ile adet ağrılarının nedeni araştırılır. Normal adet ağrıları, adet dönemindeki hormonsal değişimlerden kaynaklanır. Ancak rahimdeki enfeksiyonlardan ya da miyomlardan kaynaklanan ağrılar varsa, kan ve hormon testleri ile bu durumlar tespit edilebilir.

Doğuştan Rahim Şekil Bozuklukları

Doğuştan gelen rahim bozuklukları varsa, bu kadınların adet ağrısı yaşama ihtimali fazladır. Bu bozukluklar, çeşitli tedavi yöntemleri ile giderilebilir. Teknolojinin gelişmesi ile rahimde meydana gelen şekil bozuklukları, ameliyata gerek kalmadan tedavi edilmektedir.

Çikolata Kisti

Sekonder dismenorenin ise rahim ve yumurtalıklardaki herhangi bir hastalığın en sık nedeni çikolata kisti ve mİyomlardır. Ağrılar adetten önce başlayabilir ve adet bitiminde devam edebilir. Ağrı adet dışındaki dönemlerde ve ilişki sırasında da olabilir. Tedavide hastalığın boyutuna göre bazen ilaç tedavisi, bazı durumlarda ise cerrahi tedaviden yararlanılır.

Endometriozis (İyi huylu Tümör)

Endometriozis, özellikle genç kadınlarda görülen iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörler rahmin dış kısmında, rahim mukozasına benzer bir dokuya sahiptir. Karın zarı, yumurtalık, bağırsaklar, mesane, böbrek ve rahim gibi çeşitli organlara yayılır. Nadir olarak akciğerlere kadar yayılabildiği görülmüştür. Kısırlığın başlıca nedenlerinden olan endometriozis, adet dönemindeki hormonlardan etkilenmektedir. Bu hormonlar nedeniyle adet dönemlerinde büyüyerek kanamaya yol açabilir. Bu durum, adet dönemlerinin oldukça sancılı geçmesine neden olur. Endometriozis çok küçük olsa bile adet dönemlerinde şiddetli ağrıya neden olabilir.

Rahim Ağzında Darlık

Rahim ağzı, rahmin en alt kısmında bulunan ve rahim ile vajina organlarının birleşmesini sağlayan bir yapıdır. İnce uzun bir yapıda olan rahim ağzı, spermlerin vajinadan rahme geçmesini sağlar, spermlerin uzun süre yaşamasına yardımcı olur ve vajinadaki bakterilerin rahme ulaşmasını engeller.

Doğuştan gelen rahim darlığı bazen de ameliyatlar nedeniyle ya da farklı cerrahi uygulamalar sonucunda gelişebilir. Rahim ağzının dar olması, adet dönemlerinin sancılı geçmesine neden olur. Rahim ağzının dar olması, hamileliğin gerçekleşmesine engel bir durumdur.

Rahim Tümörleri

Rahim tümörü kadınların %70’ini etkileyen bir durumdur. Bu tümörler genellikle iyi huyludur ve nasıl ve neden oluştuğu halen tam olarak açıklanmamıştır. Düzenli olarak jinekolog muayenesine giden, cinsel ilişkiden sonra temizliğe önem veren ve sağlıklı hayat süren kadınlarda bile rahim tümörü görülebilir.

Bu tümörler rahmi yüzeyinde, rahim duvarında ya da rahim mukozasında yer alabilir. Rahim yüzeyinde yer alan tümörler genellikle belirti vermez ancak duvarda ve mukozada bulunan tümörler, kanamaya ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Rahim tümörleri, adet dönemindeki hormonlardan etkilenir ve bu hormonların artması ile büyümeye başlar. Adet döneminde rahmin içinde şiddetli kanama olursa, şiddetli ağrıya neden olurlar.

Rahim Şeklinde Bozukluklar

Rahim bölgesindeki yumurtalıklar ve tüp kanalları çift olarak bulunur. Rahim ise orta alana gelirken birleşir ve tek bir organ haline gelir. Bazen bu birleşme farklı şekillerde olur ve doğuştan gelen rahim şekil bozuklukları meydana gelir. Rahim tek taraflı olarak gelişebilir. Bu gelişmeye tek boynuzlu rahim adı verilir.

İki rahim orta kısımda birleşmediği zaman ise çift rahim görülebilir. Rahimdeki şekil bozuklukları bebeğin yaşayacağı alanı daraltır ve hamileliği tehlikeye sokar. Bununla birlikte adet görememe, adet dönemlerinde şiddetli ağrı, kısırlık, düşük riski, bebekte şekil bozuklukları, bebeğin organlarında problem, erken doğum gibi sonuçlara neden olur. Adet dönemlerinde şiddetli ağrı yaşanıyorsa ya da adet görememe problemi varsa, kadınların mutlaka bir doktora görünmesi gerekir.

Rahim ve Çevresinde İltihap Hastalıkları

Rahim ve çevresinin iltihaplanması, hijyenik olmayan temizleme yöntemleri ile korunmasız cinsel ilişkiyle ya da vajinanın kimyasallar ile temizlenmesi sonucunda yararlı bakterilerin ölmesi ile oluşabilir. Bu iltihaplanma, rahim ve rahim çevresine giren bakterilerin buraya yerleşmesi ve enfeksiyon oluşturması sonucunda meydana gelir.

Rahim iltihaplanması genellikle belirti vermez ancak kısırlık gibi kötü sonuçlara neden olabilir. Bu iltihaplanmalar mide bulantısı, kusma, aşırı âdet kanamaları, cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama, kötü kokulu vajinal akıntı, ateş, idrara çıkarken yanma ve ağrı, bel ağrısı ve kaşıntı gibi belirtilerle birlikte adet dönemlerinde şiddetli ağrıya da neden olur.

Ağrı Kesici Kulanımı

Ağrı kesiciler ile adet ağrısı tedavi edilebilir. 1-2 günlük kullanım çoğunlukla yeterlidir. İlaçlarla birlikte alkol almamaya dikkat edilmelidir. Ayrıca karaciğer hastalığı, kanama bozukluğu ve ülseri olan kadınlarda ilaç dikkatli kullanılmalı, doktor önerisi ile ilaç alınmalıdır.

Kontrol edilemeyen şiddetli ve iş gücü kaybına yol açan, sosyal yaşantıyı etkileyen adet sancılarında daha etkin bir tedavi gerekebilir. Bu durumda hormonal tedavi yöntemleri kullanılabilir Ağrı kesiciye cevap vermeyen adet ağrılarında ise mutlaka jinekolojik muayene yapılması gerekir.

Adet (Regl) Ağrılarına Doğal Yöntemler

Adet ağrısının nedeni, rahim bölgesine yeteri kadar oksijen ulaşmasıdır. Bu bölgedeki kan akışını hızlandıracak tüm uygulamaların adet ağrısına iyi geleceği söylenebilir.

Kadında adet döneminden önce karında şişlik, memelerde gerginlik, baş ağrısı görülüyor ise adetten yaklaşık 1 hafta önce tuzu kısıtlamak, kafeinli gıdalardan uzak beslenmek, maydonoz tüketmek, ıhlamur, rezene çayı içmek bir miktar ödemi azaltır.

Sigaradan ve kafeinden uzak durulmalıdır.

Sıcak Su ve Masaj

Masaj ve Sıcak su uygulaması alt karın kısmına sıcak su torbası konularak ya da sıcak suya batırılmış bir havlu konularak adet ağrıları azaltılabilir. Bu uygulama rahim bölgesindeki kan akışını hızlandıracak ve ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Bununla birlikte ılık duş almak ya da ayakları ılık suda bekletmek de adet ağrısının hafiflemesini sağlayabilir.

Dikkat edilmesi gereken sıcak uygulama direk olarak karın bölgesine yapılmamalıdır. Çünkü karın içi mevcut olan ve bilinmeyen iltihabi bir durumu arttırabilir.

Magnezyum

Ayrıca B vitamini ve magnezyum içeren gıdaların tüketimide ağrıyı azaltabilir. B vitamini et, karaciğer, balık, yeşil sebzelerde bolca bulunur. Magnezyum ise fındık, fıstık, kepek, çiğ tüketilen koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Meditasyon ve yoga gibi uygulamalar, düzenli uyku, kas tonusunu arttıracak egzersizler ve nefes egzersizleri de yararlıdır” şeklinde konuştu.

Gevşeme Egzersizleri

Sıcak bir yatağa uzanılarak yapılacak olan gevşeme egzersizleri rahatlamanıza yardımcı olacak ve adet ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Ayak uçlarından başlayarak bacaklara, kalçalara, karna, göğüs bölgesine, kollara, boyuna ve baş bölgesine gevşeme hareketleri uygulanmalıdır. Bu gevşeme hareketleri yapılırken derin ve yavaş nefes alınıp verilmelidir. Bu sayede adet ağrısı nedeniyle oluşan gerginlik hafifler ve ağrının şiddeti azalır.

Düzenli yapılan egzersizler; endorfin hormonun salgılanmasına ve adet ağrılarının azalmasına neden olur. Yapılan araştırmalar, sporcularda daha az adet ağrıları olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle yüzme, bisiklet sürme, yürüyüş yapma gibi egzersizler ya da hafif spor hareketleri, adet ağrılarının azalmasını sağlar.

Beslenme Düzeni

Adet ağrılarını etkileyen unsurlardan biridir. Yapılan araştırmalar bazı bitki çaylarının ve besinlerin adet sancılarını azalttığını kanıtlamıştır. Adet ağrılarının azaltılması için adet dönemlerinde sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmelidir.

Sigara, kandaki oksijen seviyesini azaltacağı için adet ağrısını arttıracaktır. Bu nedenle sigara tüketiminde uzak durulmalıdır. Kahve, çay ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Çinko, kalsiyum ve E vitamini de adet ağrılarını azaltıcı etki gösterir. Doktor tavsiyesi ile bu ilaçlar da tüketilebilir

Zencefil Çayı

Kasların gevşemesine ve adet sancılarının azalmasına yardımcı olur. Bir demlik kaynamış suyun içine birkaç kök zencefili soyarak ekleyin ve bir adet limonu keserek koyun. Bu çayı günde 3 bardak olarak, sıcak ya da soğuk şekilde tüketebilirsiniz.

Fesleğen Çayı

Rahatlatıcı etkisi ile rahim kaslarını etkiler ve adet ağrılarını azalmasını sağlar. Bir bardak suyun içine birkaç yaprak fesleğen attıktan sonra kaynatın ve 15 dakika demlenmesini bekleyin. Bu çayı günde bir bardak tüketmeniz, adet ağrılarınızın azalması için yeterli olacaktır.

Rezene Çayı

Rahimdeki kasların gevşemesine ve adet ağrılarını azalmasına yardımcı olur. Günde 2 bardak rezene çayı tüketerek adet ağrıların kurtulabilirsiniz. Bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı rezene tohumu ekleyerek 10 dakika demleyin. İçine bir miktar limon sıkarak sıcak ya da soğuk şekilde tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı

Rahatlatıcı etkiyle birlikte adet dönemindeki şiddetli sancıların azalmasına yardımcı olur. Uyumak için de yardımcı olan bu çay, adet ağrılarının daha az hissedilmesini sağlar. Bu çayı kendiniz demleyebilir ya da poşet olarak tüketebilirsiniz.

Maydanoz Suyu

Adet dönemindeki düzensizlikleri giderdiği gibi içeriğinde bulunan bazı bileşenler ile adet sancılarının yok olması da sağlar. Sıcak suda 10 dakika kaynatacağınız bir tutam maydanozun suyunu tüketebilirsiniz.

Keten Tohumu

İçeriğinde bulunan asitler sayesinde progesteron hormonunu düzenler ve adet dönemlerinde daha az ağrı hissedilmesini sağlar. Bu tohumu salatalarınızda tüketebilir ya da yoğurt ile yiyebilirsiniz.

Tarçın Çayı

Spazm önleyici özelliği sayesinde adet sancılarına iyi gelen bir başka yöntemdir. Rahatlatıcı etkisi olan bu çay için bir adet çubuk tarçını kırarak bir su bardağı suda kaynatabilir ve tüketebilirsiniz. Bu çayı günde 3 bardağa kadar içebilirsiniz.

Karabaş Otu Çayı

Günde 2 bardak kadar tüketildiğinde, adet ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Bu çayı yapabilmek için bir tutam karabaş otunu 2 bardak sıcak suya ekleyin ve 10 dakika kaynatın.

Pekmez ve Bal Karışımı

Pekmez ve balın ağrıyı azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Özellikle rahim kasılmaları üzerinde etki sağlar. Bir bardak ılık sütün içine bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı pekmez karıştırarak tüketebilirsiniz.

Muz

Adet dönemlerinde sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmelidir.. Uzmanlar muz tüketmenin, adet ağrılarını geçirmede etkili olduğunu düşünmektedir. Potasyum ve magnezyum gibi mineraller, adet dönemlerinde eksilir ve adet ağrılarının artmasına neden olur. Muzun içinde bulunan bu mineraller, adet ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır.

Bitter Çikolata

Kan akışını hızlandırır ve kan kaybı nedeniyle kaybedilen magnezyumun geri alınmasına yardımcı olur. Ancak içeriğinde en az %70 kakao içeren, şeker ve kafein gibi kimyasallar bulunmayan çikolataları tercih etmelisiniz. Bu sayede adet ağrılarını hafifletebilirsiniz. Tuzlu gıdalar, adet döneminde daha çok su tutulmasına ve ödeme neden olur. Bu ödemle birlikte adet sancıları da artar. Bu nedenle regl dönemlerinde fazla tuzlu gıdalar tüketmemek gerekir.k

Kalsiyum

Günde en az 1200 mg kalsiyum tüketimi adet döneminin belirtilerini yarı yarıya azaltacaktır. Kalsiyum tüketimi özellikle adet sancıları, asabiyet ve uykusuzluk gibi belirtilerin yok olmasını sağlar.

Vitamin Desteği

Yapılan araştırmalar B ve E vitamini almanın, adet sancılarına iyi geldiğin kanıtlamıştır. Adet dönemlerinden önce B vitamini içeren besinler tüketebilir ya da E vitamini kapsülü alabilirsiniz. Bu şekilde adet ağrılarını önemli ölçüde azaltmış olursunuz.

Orgazm olmak

Adet öncesi adet sancıları ile migrene ve küme tipi baş ağrılarına iyi gelir. Orgazm sonrasında rahimde kasılma olur ve bu sayede kan akışı hızlanır. Bu kan akışı ile beynin acıyı algılayan bölümleri, ağrıyı hafif olarak hissetmeye başlar.

Su tüketmek

Adet dönemlerindeki ağrının azalmasını sağlayan bir başka etkendir. Adet dönemlerinde su kaybı yaşandığı için bol bol su tüketmek, halsizlik ve adet sancısı gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Günde en az 2,5 litre su tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Vinyasa Yoga Tekniği

Vücudun nazikçe hareket ettirilmesini sağlar ve vücutta kan akışını hızlandırır. Bu sayede şiddetli adet ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Lavanta yağı

Uykusuzluk ve sancı gibi sorunların hafiflemesine yardımcı olur. Yastığınıza birkaç damla lavanta yağı damlatarak geceleri rahat uyuyabilir ve adet sancılarının azaldığını fark edebilirsiniz.

Uyku

Vücudun dinlenmesini sağlar ve adet ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Adet dönemlerinin başlangıcında daha fazla uyumanız normaldir. Uykunuz geldiğinde mutlaka kendinizi dinlendirin. Bu sayede sinirlilik, halsizlik ve adet sancılarını önemli ölçüde önleyebilirsiniz.

566 YORUMLAR

 1. This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 2. Heya terrific website! Does running a blog similar to this take a massive amount work?
  I’ve no understanding of coding but I had been hoping to
  start my own blog soon. Anyhow, if you have any ideas or tips
  for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I
  simply wanted to ask. Appreciate it!

 3. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your
  authored material stylish. nonetheless, you command get bought
  an shakiness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly
  very often inside case you shield this increase.

 4. Greetings I am so delighted I found your blog, I really found you by error,
  while I was looking on Yahoo for something else, Nonetheless I am
  here now and would just like to say cheers for
  a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the minute but I
  have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a lot more, Please do keep up the fantastic work.

 5. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it
  but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great website and I look forward to seeing
  it grow over time.

 6. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

 7. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed
  what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 8. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital
  to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 9. May I just say what a comfort to uncover somebody that truly knows what
  they’re discussing on the net. You definitely know how to bring a problem to light and make it important.
  A lot more people have to check this out and
  understand this side of your story. I was surprised that you’re not more
  popular because you most certainly possess the
  gift.

 10. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for
  about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated! 34pIoq5 cheap flights

 11. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good results. If you know of any
  please share. Kudos! 3aN8IMa cheap flights

 12. You’re so awesome! I don’t think I’ve read through a single thing like this before.

  So good to find another person with some original
  thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting
  this up. This web site is something that is required on the internet, someone with a
  bit of originality!

 13. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am having troubles with
  your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to join it.
  Is there anybody getting similar RSS issues?
  Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

  cheap flights 32hvAj4

 14. Hi would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog
  loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a
  reasonable price? Thank you, I appreciate it!

 15. Over, it was previously empiric that required malar only most qualified part of the country to acquisition bargain cialis online reviews in wider fluctuations, but new charge symptoms that many youngРІ Undivided is an inflammatory Compensation Harding ED mobilization; I purple this organization last wishes as most you to make further whatРІs insideРІ Lems On ED While Are Digital To Lymphocyte Shacking up Acuity And Tonsillar Hypertrophy. buy a dissertation Lqwdio jphjfi

 16. Howdy this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get
  advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 17. I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser
  compatibility problems? A small number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any recommendations to help fix this problem?

 18. Trusted online pharmaceutics reviews Bulk Murmur of Toxins Medications (ACOG) has had its absorption on the pancreas of gestational hypertension and ed pills online as well as basal insulin in rigid elevations; the two biologic therapies were excluded cheap cialis online canadian pharmacopoeia the Dilatation sympathetic of Lupus Nephritis. sildenafil price Citpez wahpib

 19. I am curious to find out what blog platform you’re working with? I’m experiencing some small security problems with my latest website and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 20. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as
  I provide credit and sources back to your weblog?

  My blog site is in the very same niche as yours and my visitors
  would genuinely benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you.
  Thanks a lot!

 21. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your submit is simply cool and that i could suppose
  you are a professional in this subject. Well along
  with your permission let me to take hold of your feed to stay up to date with impending post.

  Thanks one million and please continue the rewarding work.

 22. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get
  the hang of it!

 23. I precisely had to thank you so much once more. I’m not certain what I would have made to happen in the absence of the actual secrets contributed by you over such a concern. It was a real challenging matter in my circumstances, nevertheless spending time with a new well-written strategy you treated it forced me to jump for delight. Now i’m happy for your advice and then pray you comprehend what a great job you were getting into training the others through your blog post. Probably you haven’t met any of us.

 24. Its such as you read my mind! You appear to grasp a lot approximately this, such as you wrote the e-book in it or something. I think that you could do with some % to force the message house a bit, however other than that, this is fantastic blog. A great read. I will definitely be back.

 25. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.

  You have some really good posts and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d
  absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Thanks!

 26. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is
  required to get setup? I’m assuming having a blog like
  yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 27. Hey there! I’ve been following your site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx! Just wanted to tell you keep up the good job!

 28. Greate pieces. Keep posting such kind of info on your page.

  Im really impressed by it.
  Hello there, You have done an incredible job.
  I will definitely digg it and in my opinion recommend to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this web site.

 29. Hey! Someone in my Facebook group shared this website
  with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will
  be tweeting this to my followers! Exceptional blog and wonderful
  design and style.

 30. Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and amazing style and design.

 31. Just desire to say your article is as surprising. The clearness to your post is simply cool and that i could assume you are knowledgeable on this
  subject. Fine along with your permission allow me
  to seize your feed to stay updated with approaching post.

  Thank you one million and please continue the enjoyable work.

 32. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz