Çocuklarda Görülen Hastalıklar

Yazın bitimiyle, enfeksiyon ve alerjik rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar. Değişen hava koşullarına ayak uydurmakta zorlanan çocuklar kolayca rahatsızlanabilir. Okulların açılmasıyla da çocukların hastalıklara yakalanması kolaylaşır. Çocukluk döneminde görülen hastalıklar özellikle sonbahar ve kışın ortaya çıkar. Bazıları bulaşıcı olan bu hastalıklardan korunmak önemli. Çocuğunuzun sonbaharda artan hastalıklardan korunması için önleminizi önceden alın. Çocuklarda sonbaharda görülen hastalıkları şöyle sıralanıyor:

Zatürre

Akciğerlerde bulunan hava kesecikleri iltihabi bir sıvıyla dolarak akciğerlerin oksijen alışverişine zarar verir. Zatürre; bakteriler, virüsler, mycoplazma, pnömosistis gibi mikroorganizmalar ile oluşur. Bakteriyel zatürrede; ateş, titreme, öksürük, sarı yeşil renkte veya kanlı balgam, göğüs ağrısı ve terleme olabilir. Virütik zatürrede; ateşin yanında baş ağrısı, kuru öksürük, kas ağrısı ve halsizlik gibi gribal enfeksiyon belirtileri görülebilir. Mikoplazma zatürresinde ise en yaygın şikayet öksürüktür.

Zatürre Tedavisi

Mikoplazma zatürre tedavisi, kişinin yaşına ve patojenin bakteriyel ya da viral olmasına göre belirlenir. Viral zarürrelerde iyileşme kendiliğinden olabilir. Sadece destek tedavi gerekir. Bakteriyel ve mikoplazma zatürrelerinde ise antibiyotik kullanımı şarttır. Ağrı kesiciler, bol sıvı alımı, oksijen desteği sağlanmalıdır. Zatürre halen 5 yaşından küçük çocuklarda önemli bir ölüm nedenidir. Çocukluk çağında özellikle pnömokok ve hemofilus influenza aşılarının rutin uygulanması ile ölüm oranlarında bir azalma görüldü. Zatürre aşısı, iki aydan büyük her çocuğa uygulanabilir.

Kızamık

Kızamık virüsünün neden olduğu, döküntülü, bulaşıcı bir çocukluk çağı hastalığı olan kızamık, özellikle sonbahar ve kış aylarının hastalığıdır. Bulaşma, kızamık olan kişinin ağzından çıkan damlacıklarla bulaşır. Kuluçka dönemi ise 2 haftadır. Yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, nezle, öksürükle başlayan kızamıkta gözler yaşarır, kızarır, kirpik dipleri çapaklanır. Kızamığın en önemli özelliği ise ağızda koplik lekelerinin çıkmasıdır. Bu lekeler, ağızda kırmızı zemin üzerinde tuz taneleri serpilmiş gibi bir görünüme sahiptir. Bu lekelerin görülmesinden 1-3 gün sonra kulak arkasından başlayan, yüz, boyun, gövde bacaklarda yayılan deri döküntüleri görülür. Döküntüler, büyük lekeler halindedir. Döküntü safhası 3-4 gün sürer. Döküntüler çıktıkları sırayla kaybolur ve daha sonra deride kepeklenme görülür.

Kızamığın tek çaresi: Aşı

Kızamıkta yaşanan ateş için yatak istirahatı sağlanır. Kişi, sindirimi kolay, yumuşak ve bol kalorili proteinli-vitaminli yiyeceklerle beslenir. Kızamık olan kişinin odası sık sık havalandırılmalıdır. İyi bakım almayan çocuklarda kızamık; orta kulak iltihabı, zatürre ve beyin dokusu iltihabına sebep olabilir. Tek korunma yöntemi aşılanmadır.

Kızıl

Kızıl; bakterilerin neden olduğu ve 3-12 yaş arası çocuklarda, sonbahar sonu ve kış aylarında sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma yolu kişilerin burun, boğaz salgıları ve deri döküntüleridir. Kuluçka süresi ise 2-4 gündür. Hastalık belirtileri arasında ani başlayan yüksek ateş, baş, boyun, karın ağrısı yer alır. Kızıl olan kişinin bademcikleri şişer ve kızarır. Dil, çilek gibi bir görünümdedir ve daha sonra kıpkırmızı ahududu görüntüsü alır. Bu kızılın tipik özelliğidir. Kızıl döküntüleri, hastalığın başlangıç belirtilerinden 1-2 gün sonra yüzde başlar, vücuda yayılır. Önceleri sarımtırak kırmızı ve toplu iğne başı büyüklüğündeki döküntüler birbiriyle birleşir ve bütün vücut derisi güneş yanığı görüntüsü alır. Döküntüler dirsek içi, kasıklar, diz altı, koltuk altı gibi kıvrımlı yerlerde yoğunlaşır.

Kızıl Tedavisi Geç kalınırsa zatürreye neden olabilir

Kızıl tedavisi gecikmeden yapılmalıdır. Antibiyotik tedavisine doktor kontrolünde başlanmalıdır. Erken tedavi edilmezse böbrek hastalığı, romatizma, orta kulak iltihabı ve zatürreye neden olabilir. Kızıl hastalığının aşısı yoktur. Kızıl olan çocukla temastan kaçınılmalıdır. Hasta ile temas edenlerin boğaz kültürü alınmalı, sonuç pozitif çıkarsa hemen tedaviye başlanmalıdır.

Difteri

Daha çok çocuklarda görülen difteri, difteri basilinin neden olduğu öldürücü olabilen bir hastalıktır. Kuluçka dönemi 1-7 gündür. Bulaşma, difterili bir kişiyle yakın temasta bulunma, difteri basillerinin bulaşmış olduğu eşyaların, yiyecek ve içeceklerin kullanımıyla olur. En duyarlı yaş aralığı 2-8’dir. Sonbahar, kış mevsiminde görülür. Difteri basilinin yerleşim yerine göre, ağız, boğaz, gırtlak, göz, göbek, deri ve orta kulak difterisi görülür. Genelde boğaz ağrısı, yutma zorluğu, burun akıntısı, ses kısıklığı görülür. Ateş olmayabilir. Boyundaki lenf bezleri şişer. Hastalık, kalp ve sinir sisteminde hasara ve geçici felçlere sebep olabilir.

Difteride Erken Tedavi Önemli

Difteri tehlikeli bir hastalık olduğu için vakit geçirilmeden doktora götürülmelidir. Yatak istirahatı gerekir. Difteri olan çocuk bol su ve yumuşak gıdalarla beslenmelidir. Difteri hastalığının tek korunma yöntemi aşılamadır.

Kızamıkçık

Kızamıkçık, hafif ateş ve döküntü ile seyreden bir viral hastalıktır. Gebelikte geçirilirse fetüste zeka geriliği, mikrosefali, kalp-damar bozukluğu, işitme bozukluğu ve körlüğe; sarılık ve ölü doğum gibi ağır anomalilere yol açabilir. Kuluçka süresi ise 3 haftadır. Bulaşma hasta ile temasla olur. Hafif ateş, nezle ve halsizlikle başlayan kızamıkçık, kızamığın hafif şekline benzer. Döküntü öncesi kulak arkasında lenf bezlerinde şişlik görülür. Ağızda toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı döküntüler fark edilir. Deri döküntüleri önce yüzde başlar, sonra hızla boyuna, kollara, gövde ve bacaklara yayılır. Döküntüler 2-3 gün sürer. Kızamıkçık, kızamıktan daha az belirgin noktacıklar halinde, pembe renklidir. Hafif bir hastalıktır. Hasta çocuğun iştah durumuna göre, kolay sindirebileceği besinler verilir. Kendiliğinden iyileşir. Korunma sadece aşılama ile olur.

Kabakulak

Viral bir enfeksiyon olan kabakulak, solunum yoluyla bulaşır. Kuluçka dönemi 3 haftadır. 5-15 yaş arası çocuklarda görülür. Sonbahar ve kış sonuna doğru sık rastlanır. Çene altı ve kulak altı tükürük bezlerinin şişmesi sonucu boynun yan tarafında yumrular oluşur. Yutkunurken acı hissedilir, ateş ve ağız kuruluğu görülür. Şişmiş kısım dokunmaya karşı hassas ve ağrılıdır.

Kabakulak Kısırlığa neden olabilir

Erkeklerde testisler de etkilenir. Bu nedenle hastalık süresince çocuk, doktor kontrolünde olmalıdır. Kabakulağı, ergenlik çağında veya daha sonra geçiren erkeklerde testislerin iltihaplanması sonucu kısırlık olabilir. Kabakulakta yatak istirahatı sağlanmalıdır. Bol proteinli, yumuşak, sıvı besinler verilmelidir. Korunma aşılama yoluyla yapılır. Hasta çocuk iyileşene kadar okula gönderilmemelidir.

Boğmaca

Boğmaca çocukluk çağında sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Kuluçka süresi 7-14 gündür. Doğrudan boğmaca olan kişiyle temas yoluyla bulaşır. İlkbahar, kış aylarında sık görülür. 6-7 yaşlarından önce daha fazla görülür. Boğmacanın izlendiği 3 dönemde şöyledir:

1)Nezle fazı

Soğuk algınlığı şeklinde başlar. 1-2 hafta sürer.

2)Öksürük fazı

Öksürük nöbetleri ardından kusma görülür. Bu öksürüklerde yüzde kızarma, morarma olur. Dil dışarı çıkar. Gözler dışarı fırlar gibidir ve yaşarır. Soluk alırken ıslık çalar gibi ses çıkar. Öksürük sonrası balgam vardır. Terleme, yorgunluk, halsizlik ortaya çıkar.

3)İyileşme fazı

2-3 hafta sürer. Bazen iyileşme aylar da sürebilir. Zamanla öksürük nöbetlerinin şiddeti ve sayısı azalır. Hasta rahatlar, iştahı düzelmeye, neşesi yerine gelmeye başlar.

Boğmaca için mutlaka antibiyotik tedavisi verilmeli. Dinlenme ve yatak istirahatı şarttır. Boğmaca olan çocuğun odasının sık sık havalandırılması ve nemlendirilmesi gerekir. Bol proteinli ve vitaminli gıdalarla az az ve sık sık beslenmelidir. Kusarak sıvı kayıplarının azaltılmasına dikkat edilmeli. Bol sıvı almalıdır. Aşılama boğmaca için tam korunma sağlar. Hastalığı geçirenler ömür boyu bağışıklık kazanır.

Çocuk Felci

Çocuk felci, salgınlara da neden olabilen virüslerin yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle yaz ve sonbahar başlangıcında görülür. Kuluçka dönemi 1-3 haftadır. Çocuk felci, genellikle virüsün bulunduğu suların ve besinlerin ağız yoluyla alınması sonucu olur. Ateş, baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, ense sertliği ile kendini gösterir. Başlangıçta daha çok üst solunum yolu enfeksiyonuna benzer. Hastalık, çocukların bir kısmında hafif geçirilse de 1-2 gün içinde ağrı ve ense sertliği ile daha şiddetli olarak ortaya çıkabilir.

Çocuk Felci Zatürreyle Birleşirse

Çocukların büyük kısmında felç görülmezken, bazı tiplerinde birkaç gün süren yüksek ateşten sonra asimetrik olarak sağ kol etkilenir. Bu da sol bacağı etkiler ve felç görülebilir. Çok şiddetli türleri ölüm ile sonuçlanabilir. Hastalığın özel bir tedavisi yoktur. Bu hastalık görülen çocuklar, zatürre gibi ciddi komplikasyonlar nedeniyle kaybedilebilir. Korunma aşı yoluyla sağlanır.

Suçiçeği

Suçiçeği virüslerin neden olduğu çok kolay bulaşabilen, döküntülü ve özellikle kışın çok görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Her yaşta görülebilir ve kuluçka süresi 2-3 haftadır. Kişiden kişiye, yayılan damlacıklar ve deri kabarcıklarına direkt temasla bulaşır. Hafif ateş, iştahsızlık, halsizlikle beraber deri döküntüleri vardır. Döküntüler, sulu kabarcıklar şeklindedir. Önce açık pembe renkte ve sulu olan bu kabarcıklar, sonra kabuk tutar ve son derece kaşıntılıdır. Döküntüler genelde iz bırakmaz. Ancak kabuklar kaşınıp kaldırıldığı takdirde iz kalabilir.

Suçiçeği Kaşıntıya Karbonatlı Su


Bu hastalıkta çocuğunuza evde yatak istirahatı şarttır. Hastalığın neden olduğu kaşıntıyı azaltmak için doktor tarafından önerilen losyonlar kullanılmalıdır. Hastalıkta görülen döküntüleri karbonatlı suyla silmek de kaşıntıyı hafifletir. Suçiçeği olan çocuğun vücut direncini artırıcı besinler verilmelidir. Çocuğunuzun terlemesinin önüne geçilmelidir. Suçiçeği olan kişilerle temas edilmemelidir. Suçiçeği hastalığının bir yaşın üstünde yapılabilen aşısı vardır.

587 YORUMLAR

 1. There are definitely a variety of particulars like that to take into consideration. That could be a nice level to convey up. I provide the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions like the one you carry up the place a very powerful factor will be working in trustworthy good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, however I’m certain that your job is clearly identified as a good game. Both boys and girls really feel the influence of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 2. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 3. It is appropriate time to make some plans for the future
  and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or
  suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 4. My programmer is trying to persuade me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the
  expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all
  my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

 5. Hi! I know this is somewhat off topic but
  I was wondering which blog platform are you
  using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had
  problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 6. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My website is in the exact same area of interest
  as yours and my visitors would genuinely benefit from some of
  the information you present here. Please let me know if this alright with you.
  Thank you!

 7. Howdy I am so glad I found your website, I really found you by mistake, while I was searching on Aol for something else, Anyways I am here now and would
  just like to say kudos for a incredible post and a all round enjoyable
  blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the
  superb work. 3aN8IMa cheap flights

 8. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be
  aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also
  defined out the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 9. I’m not positive where you’re getting your information, however good topic.

  I needs to spend a while finding out much more or figuring out more.
  Thank you for great info I used to be looking for this information for my mission.

 10. Polymorphic epitope,РІ Called thyroid cialis corrupt online uk my letterboxd shuts I havenРІt shunted a urology reversible in about a week and thats because I have been charming aspirin put to use contributes and contain been associated a piles but you be compelled what I specified be suffering with been receiving. http://edplevi.com Tmuisx akgapm

 11. Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and wonderful design and style.

 12. Give canada online pharmacy into a history where she must exigency execrate herself, up period circulation-to-face with the connected and renal replacement remedial programme himselfРІ GOP Uptake Dan Crenshaw Crystalloids Cradle РІSNLРІ Modifiers Him Exchange for Particular Liking In Midwest. buy levitra online Arlkxy hdftkf

 13. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers

 14. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 15. Unquestionably believe that that you said. Your favourite reason seemed
  to be on the net the easiest thing to take into accout of.
  I say to you, I certainly get irked while other people consider
  issues that they just do not understand about. You controlled
  to hit the nail upon the top and defined out the entire thing with no need side effect , other folks could take a signal.

  Will likely be back to get more. Thanks

 16. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between superb usability and appearance. I must say you have done a amazing job with this. In addition, the blog loads very quick for me on Firefox. Excellent Blog!

 17. I will immediately take hold of your rss as I can’t find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please let me understand in order that I could subscribe. Thanks.

 18. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 19. Hi, I think your website may be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent blog!

 20. Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any methods to protect against hackers?

 21. I’m really impressed with your writing skills and also with the format on your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it your self? Anyway keep up the nice high quality writing, it is rare to look a nice blog like this one these days.

 22. This design is spectacular! You obviously know how to
  keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Wonderful job. I really loved what you had to say, and
  more than that, how you presented it. Too cool!

 23. Definitely believe that that you said. Your favourite reason seemed to
  be at the web the easiest thing to take into accout of. I say to you, I definitely
  get annoyed even as folks consider concerns that they plainly do not understand about.

  You managed to hit the nail upon the highest and
  defined out the entire thing without having side-effects , folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 24. Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and terrific style and design.

 25. Howdy! This article could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he’ll have a good read. I appreciate you for sharing!

 26. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz