Magnezyum Eksikliği Nedenleri ve Doğal Beslenme

Magnezyum Eksikliği Nedir?

Hipomagnezemi olarak da bilinen magnezyum eksikliği, sıklıkla gözden kaçan bir sağlık problemidir. Bazı durumlarda, belirgin belirtiler çoğunlukla düzeyleriniz ciddi ölçüde düşük olana kadar ortaya çıkmadığından dolayı, magnezyum eksikliği tanısı hemen konulamayabilir. Vücudun tüm işlevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmek için magnezyuma ihtiyacı vardır. Hücreler magnezyum sayesinde hayatta kalırlar. Magnezyum enzimlerin çalışması için gereklidir. Proteinleri, karbonhidratları ve yağları sentezler.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliği nedenleri çeşitlidir. Yetersiz besin tüketiminden vücutta magnezyum kaybı yaşanıyor olmasına kadar birçok farklı nedenleri vardır. Magnezyum kaybı ile ilişkili sağlık sorunları arasında; diyabet, zayıf emilim, kronik ishal, çölyak hastalığı ve aç kemik sendromu yer almaktadır. Ayrıca alkole düşkün insanlar, magnezyum kaybı konusunda yüksek risk altındadırlar.

Magnezyum Eksikliğinde Kas Seğirmeleri ve Krampları

Kas seğirmesi, titremesi ve kas krampları magnezyum eksikliği belirtileridir. En kötü senaryolarda eksiklik, nöbetlere veya kasılmalara dahi neden olabilir. Bilim adamları bu belirtilere; kas sinirlerini aşırı derecede uyarılmasına sebep olan yüksek miktarda kalsiyumun, sinir hücrelerine akmasının neden olduğuna inanmaktadır. Magnezyum takviyesi ürünlerinin, magnezyum eksikliği yaşayan bireylerde kas seğirmelerini ve kramplarını hafifletebileceği belirtilirken bir derleme; magnezyum takviyelerinin yaşlı erişkinlerde kas krampları için etkili bir tedavi olmadığı sonucuna varmıştır. Dolayısıyla diğer gruplar üzerinde, daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. İstemsiz kas seğirmelerinin başka birçok nedeni olabileceğini unutmayın. Örneğin buna, stres veya çok fazla kafein de neden olabilir. Ayrıca, bazı ilaçların yan etkisi veya nöromiyotoni veya hareket ettirici nöron hastalığı gibi nörolojik bir hastalık belirtisi olabilir. Nadiren gerçekleşen seğirmeler normal olsa da belirtileriniz devam ederse bir doktora gözükmelisiniz.

Magnezyum Eksikliğinde Zihinsel Bozukluklar

Zihinsel bozukluklar, magnezyum eksikliğinin başka olası bir sonucudur. Bu durum, zihinsel uyuşukluk veya duygu eksikliği ile tanımlanan “umursamazlık” problemini içermektedir. Kötü durumdaki eksiklik, sayıklamaya ve komaya bile yol açabilir. Ek olarak, gözlemsel çalışmalar düşük magnezyum düzeylerini artmış depresyon riski ile ilişkilendirmiştir. Bilim adamları ayrıca, magnezyum eksikliğinin kaygıyı artırabileceğini tahmin etmektedirler ancak, bununla alakalı doğrudan kanıtlar mevcut değildir. Bazı araştırmalarda magnezyum takviyelerinin, kaygı bozukluğu olan kişilerin bir alt kümesine fayda sağlayabileceği sonucuna varmıştır, ancak bu kanıtların kalitesi oldukça düşüktür. Herhangi bir sonuca varılmadan önce daha yüksek kalitede çalışmalara ihtiyaç vardır.Kısacası magnezyum eksikliğinin, sinir fonksiyon bozukluğuna neden olabileceği ve bazı insanlarda zihinsel sorunlara yol açabileceği görülmektedir.

Magnezyum Eksikliğinde Osteoporoz,

Osteoporoz, zayıf kemikler ve artmış kemik kırığı riski ile tanımlanan bir hastalıktır. Osteoporoz riski birçok faktörden etkilenir. Bunlar arasında yaşlılık, egzersiz eksikliği ve D ve K vitaminlerinin yetersiz alımı yer almaktadır.İlginç bir şekilde, magnezyum eksikliği de osteoporoz için bir risk faktörüdür. Eksiklik, doğrudan kemikleri zayıflatabilir, fakat aynı zamanda kemiklerin ana yapı bloğu olan kandaki kalsiyum seviyesini de düşürür.Fareler üzerinde yapılan çalışmalar; diyetsel magnezyum tükenmesinin, kemik kütlesinin azalmasıyla sonuçlandığını doğrulamaktadır. İnsanlar üzerinde böyle bir deney yapılmamasına rağmen çalışmalar; düşük kemik mineral yoğunluğu ile az magnezyum alımı arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.Kas ve sinir sistemini düzenlemek, enerji üretmek, protein ve yağ sentezlemek gibi hayati görevleri bulunan magnezyum takviyelerine ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Magnezyum Eksikliğinde Yorgunluk ve Kas Zayıflığı

Fiziksel veya zihinsel tükenme ya da güçsüzlük ile tanımlanan bir durum olan yorgunluk, magnezyum eksikliğinin başka bir belirtisidir.Magnezyum eksikliğinin başka ve daha spesifik bir belirtisi, “myastenia” olarak da bilinen kas zayıflığıdır. Bilim adamları bu zayıflığa; magnezyum eksikliği ile ilişkili olan kas hücrelerindeki potasyum eksikliği durumunun neden olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle magnezyum eksikliği, yorgunluğun veya zayıflığın olası bir nedenidir.

Magnezyum Eksikliğinde Yüksek Kan Basıncı

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar; magnezyum eksikliğinin, kan basıncını artırabileceğini ve kalp hastalığı için güçlü bir risk faktörü olan yüksek kan basıncı sorununun öncüsü olabildiğini göstermektedir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda doğrudan kanıt bulunmasa da bazı gözlemsel çalışmalar; düşük magnezyum seviyelerinin veya magnezyum yönünden zayıf beslenmenin kan basıncını artırabileceğini öne sürmektedir. Magnezyum özellikle yüksek kan basıncı olan yetişkinlerde, magnezyum takviyelerinin kan basıncını düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Magnezyum eksikliği, kan basıncını artırabilir ve bu da kişinin kalp hastalığı yaşaması riskinin artması anlamına gelmektedir. Yine de magnezyumun kan basıncı üzerindeki rolünün, tam olarak ne olduğunun anlaşılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Magnezyum Eksikliğinde Astım

Şiddetli astım problemi olan hastalarda magnezyum eksikliği bazen görülebilir. Buna ek olarak, astımlı bireylerde magnezyum düzeyleri sağlıklı kişilere göre daha düşüktür. Magnezyum eksikliğinin, akciğerlerin havayollarını kaplayan kaslarda kalsiyum birikmesine neden olabileceğine inanıyorlar. Bu durum, solunum yollarının daralmasına ve solunumun zorlaşmasına neden olur. İlginç bir şekilde, magnezyum sülfatlı bir solunum cihazı, bazen hava yollarını rahatlatmaya ve genişletmeye yardımcı olmak için şiddetli astımı olan insanlara verilir. Yaşamı tehdit eden semptomları olanlar için ise, enjeksiyonlar tercih edilen teslimat şeklidir.Bununla birlikte, astımlı bireylerde magnezyum takviyesi kullanımının etkinliği olduğuna dair kanıtlar tutarsızdır.Kısacası bilim adamları; bazı hastalarda şiddetli astımın, magnezyum eksikliğinin bir belirtisi olabileceğine inanmaktadır, ancak magnezyumun astım üzerindeki rolünü araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Magnezyum Eksikliğinde Düzensiz Kalp Atışı

Magnezyum eksikliğinin en ciddi belirtileri arasında kalp aritmi veya düzensiz kalp atışı bulunur. Çoğu durumda, aritmi belirtileri hafiftir. Hatta çoğu zaman, hiçbir belirtisi yoktur. Bununla birlikte bazı kişilerde, kalp atışı arasında duraklama olan kalp çarpıntısına neden olabilir.Diğer olası aritmi belirtileri arasında; baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya bayılma bulunur. En şiddetli vakalarda ise aritmi, inme veya kalp yetmezliği riskini artırabilir.Bilim adamları, magnezyum eksikliği ile ilişkili bir durum olan kalp kas hücrelerinin içindeki ve dışındaki potasyum düzeylerinin dengesizliğinin, bu konuda suçlu olabileceğine inanıyorlar.Konjestif kalp yetmezliği ve aritmisi olan bazı hastaların sağlıklı kişilere göre daha düşük magnezyum düzeyleri olduğu gösterilmiş ve bu hastalar magnezyum enjeksiyonları ile tedavi edilerek, kalp fonksiyonları önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Magnezyum takviyeleri ayrıca, bazı aritmi hastalarında düzensiz kalp atışı belirtilerini azaltabilir.

Magnezyum Eksikliğinde Tedavi

Hipomagnezemi sıklıkla, oral magnezyum tablet takviyeleriyle ve magnezyum içeren besinler tüketilmesiyle tedavi edilir.Genel popülasyonun tahmini yüzde 2’sinde hipomagnezemi vardır. Bu oran hastanede yatan kişilerde daha yüksektir. Doktorunuz aksini söylemedikçe, magnezyumu gıdalardan almanız en iyi yoldur.

Magnezyum Bulunan Besinler

Tavsiye edilen günlük magnezyum miktarı erkekler için 300 miligram, kadınlar için ise 280 miligramdır. Hamile kadınlar 350 miligram tüketmelidirler.

 • Badem
 • Kaju
 • Yer fıstığı
 • Tam tahıllı gevrek
 • Soya sütü
 • Kara fasulye
 • Tam buğday ekmeği
 • Avakado
 • Muz
 • Trança balığı
 • Somon

Magnezyum Ağırlıklı 1 Günlük Beslenme Programı

 • Kahvaltı: Az yağlı süt içeren çay ve iki dilim kepekli ekmek/tost
 • Ara öğün: 10 adet fındık veya 10 adet badem
 • Öğle yemeği: Bir fincan çiğ ıspanak, 120 gram doğal ton balığı ve 1 fincan tam tahıl pişmiş pirinç. Tatlı için iki adet doğranmış ceviz içeren hafif bir turta.
 • Ara öğün: Az yağlı süt, tahıl ve bir elma. Bir avuç dolusu kuru üzümle birlikte 2 adet pirinç veya yulaf ezmesi kurabiyesi.
 • Akşam yemeği: Tavuk göğsü, pazı püresi, domates ve salatalıklı salata. Tatlı için yarım fincan çilek.

581 YORUMLAR

 1. Great goods from you, man. I’ve understand your
  stuff previous to and you are just too magnificent.
  I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
  I can’t wait to read far more from you. This is really a tremendous web site.

 2. I think that what you published made a great deal of sense.
  However, think about this, suppose you added a little content?
  I am not saying your information isn’t good, however what if you added
  something that grabbed people’s attention? I mean Magnezyum Eksikliği Nedenleri ve Doğal Beslenme – Kalite
  Haberler is a little plain. You might peek at Yahoo’s front page and watch how they create
  news headlines to grab people interested. You might try adding
  a video or a related pic or two to get readers excited about everything’ve got
  to say. Just my opinion, it could make your blog a
  little bit more interesting.

 3. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with
  us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!

  Great blog and superb style and design.

 4. you are really a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible.
  It kind of feels that you are doing any distinctive trick.

  In addition, The contents are masterwork.
  you’ve done a wonderful task on this matter!

 5. hello!,I really like your writing so a lot!
  percentage we be in contact more approximately your post on AOL?
  I require an expert on this space to resolve
  my problem. Maybe that is you! Having a look forward to look you.

 6. You actually make it seem really easy together with your
  presentation however I in finding this topic
  to be really something that I feel I might never understand.

  It sort of feels too complicated and extremely broad for me.
  I am taking a look ahead for your subsequent post, I’ll
  attempt to get the cling of it!

 7. Great website you have here but I was wanting to know if you
  knew of any user discussion forums that cover the
  same topics discussed here? I’d really like to
  be a part of community where I can get opinions from other knowledgeable individuals that
  share the same interest. If you have any suggestions,
  please let me know. Cheers!

 8. Have you ever considered publishing an ebook
  or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same information you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.

  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 9. Hi, I think your website could be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping
  issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, great site!

 10. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any helpful hints for first-time blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 11. Pretty component to content. I simply stumbled upon your web
  site and in accession capital to claim that I get in fact enjoyed account your
  weblog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I fulfillment
  you get right of entry to consistently quickly.

 12. Often, it was thitherto empiric that required malar only most qualified rank to gain cialis online reviews in wider fluctuations, but new sortie symptoms that many youngРІ Undivided is an inflammatory Repulsion Harding ED mobilization; I purple this mechanism drive most you to make new whatРІs insideРІ Lems On ED While Are Digital To Lymphocyte Shacking up Acuity And Tonsillar Hypertrophy. prozac 20 mg Harhrz txmyow

 13. First off I want to say fantastic blog! I had a quick question in which I’d like to
  ask if you don’t mind. I was interested to know how
  you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I have had trouble clearing my mind in getting my thoughts out.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend
  to be lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
  Thanks!

 14. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting
  things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

 15. wonderful submit, very informative. I’m wondering why the other specialists of this sector do
  not understand this. You must proceed your writing. I am confident, you’ve a huge
  readers’ base already! 3gqLYTc cheap flights

 16. It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy.
  I have learn this put up and if I may just I want to recommend
  you some attention-grabbing things or tips. Maybe you could write next articles relating to this article.
  I wish to learn even more issues approximately it!
  32hvAj4 cheap flights

 17. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles referring
  to this article. I desire to read more things about it!

 18. Can I simply say what a comfort to discover an individual who genuinely understands what they’re discussing on the net.
  You definitely understand how to bring a problem to
  light and make it important. More people have to look
  at this and understand this side of the story. It’s
  surprising you’re not more popular because you definitely have the
  gift.

 19. I think this is among the most vital info for me. And i’m glad reading your article.

  But should remark on some general things, The site
  style is ideal, the articles is really great : D.

  Good job, cheers

 20. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to
  and you’re just too excellent. I actually like what you’ve
  acquired here, certainly like what you’re stating
  and the way in which you say it. You make it entertaining and you
  still care for to keep it smart. I can not wait to read
  far more from you. This is actually a tremendous site.

 21. Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually know what you’re speaking approximately!

  Bookmarked. Please additionally visit my website =).
  We will have a hyperlink alternate agreement among
  us

 22. My spouse and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be what precisely I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a lot of the subjects you write with regards to here.
  Again, awesome weblog!

 23. Hello! I understand this is kind of off-topic however
  I needed to ask. Does managing a well-established website like yours require
  a lot of work? I am completely new to operating a blog but I do write in my journal daily.
  I’d like to start a blog so I can share my experience and views online.

  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 24. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you’ve done a awesome job with this. In addition, the blog loads very quick for me on Opera. Excellent Blog!

 25. I’ve been surfing on-line more than 3 hours as of late, but I by no means discovered any interesting article like yours. It’s beautiful price enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content material as you did, the net will likely be much more helpful than ever before.

 26. This is the right web site for anyone who really wants to
  find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with
  you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has
  been discussed for a long time. Wonderful stuff, just wonderful!

 27. My coder is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type
  on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a
  way I can import all my wordpress content into it? Any help
  would be really appreciated!

 28. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.

  Reading this information So i’m satisfied to show that I’ve an incredibly good uncanny feeling I
  came upon just what I needed. I so much indubitably will make sure to don?t overlook this web site and provides it a glance on a continuing basis.

 29. I am extremely inspired together with your writing abilities as well as with the format for your blog. Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself? Either way stay up the excellent high quality writing, it’s uncommon to see a nice blog like this one today..

 30. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I
  never found any interesting article like yours. It’s pretty worth
  enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the
  web will be much more useful than ever before.

 31. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless think of if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this website could definitely be one of the most
  beneficial in its field. Great blog!

 32. Greate article. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and individually recommend to my
  friends. I’m confident they will be benefited from this web site.

 33. I truly love your site.. Excellent colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal website and would love to learn where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!

 34. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or
  copyright infringement? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored
  myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my
  authorization. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I’d certainly appreciate
  it.

 35. Hi terrific website! Does running a blog similar to this take a
  massive amount work? I’ve virtually no knowledge of computer
  programming but I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyways, if you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off subject but I simply wanted to ask.
  Kudos!

 36. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this put up and if I could I want to suggest you some interesting things or tips.

  Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.

  I desire to learn even more things approximately it!

 37. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 38. Experience you ever well thought out well-nigh adding a fiddling bite Sir Thomas More than barely your
  articles? I mean, what you state is underlying and everything.
  Yet intend of if you added some nifty photos or telecasting clips to grant your posts more, “pop”!
  Your content is excellent just with images and clips, this
  land site could undeniably be ace of the scoop in its recess.
  Awesome blog! http://www.stdstory.com/

 39. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  many months of hard work due to no data backup. Do you
  have any methods to protect against hackers?

 40. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to
  be really something that I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of
  it!

 41. I just could not go away your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide on your guests? Is gonna be again continuously to check out new posts

 42. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 43. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

 44. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz