Ayak Altı ve Ayak Parmakları Arası Soyulmalara Doğal Çözümler

CİLT KURULUĞU

Ayaklarda deri soyulmasının bir diğer yaygın nedeni cildinizin kuru olmasıdır. Kuruyan cilt sorulmaya daha yatkın hale gelir. Özellikle de kış aylarında ve kuru iklim bölgelerinde yaşayan kişilerde cilt kuruluğu sebebiyle ayaklarda soyulma, çatlama, kuruma ve kanama gibi problemler görülebilir. Ayaklarda kuru cilt probleminin sebebi iç etmenler veya dış faktörler olabilir. Dış faktörlere örnek olarak güneş yanığı, uzun süreli sıcak duş alma alışkanlığı, düşük nem, dehidrasyon, sigara ve stres verilebilir. İç etmenler ise genetik, yaşlanma, ve tiroid problemleri olabilir.

AYAKLARDA, AYAK ALTI ve AYAK PARMAKLARI ARASINDA SOYULMA NASIL GEÇER?

Ayaklarınızda ve ayak parmaklarında soyulmadan muzdaripseniz Cildiye doktoruna gitmelisiniz. Doktor sorunu tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu sorun mantar hastalığından yahut sedeften kaynaklıysa bu hastalıkları tedavi eden ilaç ve krem reçete edecektir.

  • Hergün ayaklarınıza nemlendirici veya vazelin sürmek de soyulmayı önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Günde 8-10 su bardağı su içmeye devam edin.

AYAKLARI ILIK SUDA BEKLETME

Ayaklarda soyulma problemi için ılık su yöntemini kullanabilirsiniz.

  • Bunun için küçük bir leğene ılık su koyup ayaklarınıza her gün bu suda 10 dakika bekletin.
  • Su sayesinde yumuşayan ayaklarda biriken ölü deri hücreleri ponza taşı veya bir fırça ile nazikçe temizlenebilir.
  • Ayaklarınızdaki ölü deri hücrelerini ovalayarak temizledikten sonra ayaklarınıza yıkayıp kurulayın.
  • Sonrasında ayaklarınıza nemlendirici losyon veya bir ayak kremi sürerek bakımı tamamlayın.
  • Bu işlem sonrasında ayağın nemini koruması için bir çift çorap giyin.

Bu yöntemi düzenli olarak tekrarladığınızda ayaklarınızdaki soyulmaların durduğunu fark edeceksiniz. Bu yöntemi daha etkili olması için ayağınızı beklettiğiniz suyun içerisinde bir avuç epsom tuzu ekleyebilirsiniz. Epsom tuzu magnezyum açısından zengin olduğu için vücuttan toksinleri atar ve ayaklarda soyulma problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

ZEYTİNYAĞI

Ayaklarda, ayak parmaklarında ve topuklardaki deri soyulmasına zeytinyağı ile çözüm bulabilirsiniz. Ayaklarında düzenli olarak zeytinyağı ile masaj yaparak ayağınızın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bir miktar zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağını bir cezvede biraz ılıtın. Ilık haldeki yağı ayağınıza bolca sürerek masaj yapan. Ayaklardaki soyulma problemi probleminizi ortadan kalkana kadar bu yöntemi günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
Deride soyulma, ayakların alt kısmı da dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde meydana gelebilir. Ayak tabanındaki derinin soyulmasının en yaygın nedenleri cildin kuru olması, ayaklarda terleme, sedef hastalığı, atlet ayağı ve egzamadır. Ayakta soyulma sorunu yaşıyorsanız ayaklarınıza her gün nemlendirici veya zeytinyağı sürmelisiniz.

ALOE VERA JEL

Aloe vera jel binbir derde devadır. Aloe vera jel ayaklardaki soyulmaya da iyi gelir. Bunun için 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ve birkaç damla E vitamini yağını karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı ayağınıza sürün ve kendi kendine kurumaya bırakın. Sonrasında ise ayaklarınızı ılık suyla durulayın. Bu yöntemi en az 1 hafta boyunca günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

GÜL SUYU

Bir kapta eşit miktardaki gliserin ve gül suyunu karıştırın. Bu karışımı ayaklarınıza sürüp 20 dakika bekletin. Bekleme süresi dolduğunda ayaklarınızı ılık su ile durulayın. Bu yöntemi günde 2 kez tekrarlayın.

AYAKLARINIZA VİCKS SÜRÜN

Ayaklarınızdaki soyulma problemi için Vicks kullanabileceğiniz biliyor muydunuz? Çok etkili bir cilt yumuşatıcı olan Vicksi ayaklarınıza kalın bir tabaka şeklinde uygulayıp birkaç dakika masaj yapın daha sonra bir çift çorap giyerek gece boyunca ayaklarınızda bekletin. Sabah kalktığımızda ayaklarınızı ılık suyla durulayın. Bu yöntemi 1 hafta boyunca günde 1 defa tekrarlayın.