Bel Fıtığı Yanlış ve Doğruları…

Bel fıtığı günlük hayatta ağrılara sebep olarak yaşam kalitemizi etkilemektedir. En yaygın sağlık sorunlarından biri olan bel fıtığından kulaktan dolma bilgilerle kurtulmaya çalışmak vücutta kalıcı hasarlara yol açabilir. Peki bel fıtığında yanlış bilinenler nelerdir? İşte bel fıtığı hakkında yanlış bilinenler…

Bel fıtığı hakkında yanlış bilinenler

YANLIŞ

Bel fıtığı olan kişilerde bel ağrısı bulunmalıdır, bel ağrısı yoksa bel fıtığı yoktur

DOĞRU

Bel ağrısı, kişilerin günlük aktivitesini kısıtlayan önemli bir sorundur.Ancak bilinenin aksine bel fıtığı olan kişilerin çoğunda bel ağrısı olmaz.Her bel ağrısı da bel fıtığı belirtisi olmayabilir.

YANLIŞ

Bel fıtığının yeri cilt-altında elle dokunularak bulunabilir, ele gelen topaklar fıtıktır.

DOĞRU

Bel omurları arasında destek görevini yapan kıkırdak dokunun çeşitli nedenlerle yırtılarak omurilikten çıkan kalçaya ve bacağa yayılan sinirlere baskı yapmasına bel fıtığı denir.Bu nedenle fıtığa elle dokunabilmek mümkün değildir.Ayrıca bel fıtığı kendini bazı belirtilerle gösterebilir.Akut ve kronik olarak olmak üzere 2’ye ayrılır.

YANLIŞ

Bel fıtığı için doktora başvurulursa mutlaka ameliyat önerilir.

DOĞRU

Bilakis hastaların yaklaşık %95’i ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.

YANLIŞ

Bel fıtığı oluşunca mutlaka ya yerde yatmalı ya da yatağın altına tahta koyarak yatmalıdır.

DOĞRU

Sert yerde yatmak sırt ve bel kaslarının tutulmasına sebep olabilir yani yarar yerine zarar verebilir.Yarı ortopedik bir yatakta yatmak iyi bir seçim olabilir.Ama en önemlisi hangi pozisyonda rahat ediliyorsa o pozisyonda durulabilir.

YANLIŞ

Yürüyüşten, merdiven çıkıp inilmemelidir, kişiler daha çok oturmayı tercih edilmelidir.

DOĞRU

Oturmak bele binen yükün artmasına neden olur.Bu nedenle uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçınılmalıdır.20 dakikadan fazla sürekli oturulmamalı, sık sık vücudun duruş pozisyonu değiştirilmelidir.

YANLIŞ

Yüzmeyle bel fıtığı tamamen düzelir.

DOĞRU

Yüzme çoğunlukla iyi gelir ve önerilir ama her zaman tamamen çözmez.Bel fıtığı sorununa karşı yani bel fıtığından korunmak adına daha etkilidir.

YANLIŞ

Beli ağrıyan kadınlar topuklu ayakkabı giymemeli.

DOĞRU

Burada ayakkabının topuk boyu önemlidir.Ayakkabının topuğu 6 santimi geçmediği sürece herhangi bir sorun oluşturmaz.Aslında tamamen düz olan ayakkabılar kadınların beli için daha zararlıdır.Ayrıca tamamen düz olan babet tarzı ayakkabılar ayak sağlığında da içinde sorunların oluşmasına neden olabilir.

YANLIŞ

Kilo vermek bel fıtığını sorununu tamamen çözer.

DOĞRU

Fazla kilo eklem sağlığı içinde bir çok probleme zemin hazırlayabilir.Ancak bu kilolar dizler ve kalça için zararlıdır, bel için o kadar fazla etki yaratmaz.Bu nedenle kilo vermek bel fıtığı semptomlarını önemli ölçüde azaltsa da ama tamamen çözmez.

YANLIŞ

Bel fıtığı ameliyatlarında hasta mutlaka genel anestezi ile yapılmak zorundadır.

DOĞRU

Günümüzde epidural anestezi yöntemi ile hasta uyumadan da ameliyat yapılabilmektedir.İlla genel anestezi uygulamasına gereklilik yoktur.

YANLIŞ

Bel fıtığı ameliyat edilse dahi mutlaka nüks eder.

DOĞRU

Bel fıtığı ameliyatı olmaya karar veren ve olan hastaların en tedirgin olduğu konuların başında ”Acaba ameliyat sonrası bel fıtığım tekrar olur mu ? ” Bel fıtığı ameliyatları sonrasında fıtığın tekrarlama sıklığı, mikro cerrahi ameliyatlarda oldukça düşüktür.

Yorumlar kapalı.