Deniz Suyunun Faydaları Ve Zararları

Deniz Suyu Faydalı mı, Zararlı mı?

Deniz suyu, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Deniz suyunda bol miktarda potasyum, sülfür, magnezyum, kalsiyum ve nitrojen içerir.

Deniz suyu, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Deniz suyunda bol miktarda potasyum, sülfür, magnezyum, kalsiyum ve nitrojen içerir. Deniz suyu içerdiği zengin mineraller sayesinde saça, cilde ve sağlığa birçok fayda sağlar. Kişi denize girdiğinde, cildi denizdeki mineralleri emerek, vücuda fayda sağlar.

Deniz suyu, en başta kişinin bağışıklığını kuvvetlendirerek çeşitli hastalıklara karşı korur. Deniz suyu zengin mineral içeriği sayesinde sivilce problemini giderir, cildi güzelleştirir, saçlara hacim kazandırır, saç derisindeki kaşıntıyı giderir.

Deniz Suyunun Sağlığa Faydaları

 • Deniz suyunun başlıca faydaları arasında bağışıklığı kuvvetlendirmesi yer alır. Deniz suyunda bağışıklığı kuvvetlendirmeye yarayan vitamin, amino asitler ve mikroorganizmalar bulunur. Kişi denize girip yüzmeye başladığında, vücudu deniz suyunu hemen emer. Vücudun deniz suyunu emmesiyle, gözenekler açılır ve vücuttaki zararlı toksinler dışarıya atılır.
 • Deniz suyunun cilde olan muhteşem faydaları saymakla bitmez. Kişi denize girdiğinde, deniz suyu ciltteki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Kan dolaşımının hızlanmasıyla cilt canlanır, kuru cilt nemlenir. Aynı zamanda kişi denizin içindeyken deniz suyuyla yüzünü ovalarsa, ciltteki ölü hücreler atılır. Deniz suyu cildi temizleyerek, cildin daha canlı ve pürüzsüz görünmesini sağlar.
https://www.youtube.com/watch?v=dgbtncKGOag
 • Deniz suyunun cilde olan faydaları arasında en çok bilinen etkisi akne ve sivilcelere iyi gelmesidir. Deniz suyu doğal tuzlu içeriği sayesinde iltihaplı sivilcelerin iltihabını kurutur. Sivilce ve akne oluşumunu engeller. Aynı zamanda sivilce lekelerinin kaybolmasını sağlar.
 • Deniz suyunun cilde olan faydalarından birisi de egzamaya iyi gelmesidir. Egzaması olan kişilerde, kaşıntı veya yanma olur. Deniz suyu, egzamadaki yanma ve kaşıntının azalmasını sağlar. Egzamanın iyileşmesinde de oldukça etkilidir.
 • Deniz suyunda bulunan tuz ve potasyum klorü vücuttaki küçük yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Deniz suyu doğal antiseptik özelliği sayesinde, vücuttaki ufak kesiklerin, yaraların yahut isiliklerin kolayca iyileşmesini sağlar.
 • Kişi denize girdiğinde, deniz suyu ile gargara yaparak diş ağrısına son verebilir. Deniz suyunun diş ağrısı giderici özelliği vardır. Aynı zamanda deniz suyu ile gargara yapmak, ağzı içinde oluşan aft gibi ağız yaralarının da çabucak geçmesini sağlar. Denizde gargara yapabilmek için, denizin temiz olması şarttır. Pis ve girilmeyen denizlerde gargara yapmak faydadan daha çok zarar vermektedir.
 • Deniz suyunun en güzel faydalarından biri de saçları doğal şekillendirmesidir. Deniz suyunda bulunan tuz, saçlarda kalır ve saçlar herhangi bir ısı işlemine gerek kalmadan doğal olarak şekilli bir şekilde kurur. Aynı zamanda deniz suyu saçlara doğal hacim kazandırır ve saçların daha ahenkli görünmesini sağlar.
 • Deniz suyunun saç ve cilt sağlığına faydası olduğu kadar psikolojiye de faydası vardır. Deniz suyunda bulunan bromin maddesi, kişiyi sakinleştirici özelliğe sahiptir. Denizde yüzmek, anksiyeteye ve depresyona karşı birebir çözümdür. Deniz suyunda bulunan faydalı mineraller, kişideki stresi azaltır, kişideki negatif enerjiyi alır ve kişinin kendisini rahat hissetmesini sağlar.

Deniz Suyunun Sağlığa Zararları

 • Deniz suyunun sağlığa hiçbir zararı yoktur. Ancak kişi, denizde iken deniz suyunu çok kez yutarsa yahut deniz suyunu içerse birtakım sorunlara yol açabilir;
 • Denizdeyken fazla su içmek, kişide su kaybına neden olabilir.
  Denizin içinde çok fazla durmak ve deniz suyu içmenin bir diğer yan etkisi de baş ağrısı, ishal, kusma veya bilinç kaybı gibi durumlardır.
 • Deniz suyu bazı kişilerde idrara çıkamama gibi mesane rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu da ilerleyen zamanlarda böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.
  Çok fazla tuzlu deniz suyunda kalındığında aynı zamanda güneşe maruz kalınır. Bu da ciltte güneş yanıklarına ve kızarıklığa yol açar.

Yorumlar kapalı.