Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Rengini Birkaç Ton Açma

Dişlerin doğal rengini birkaç ton açmak için kullanılan bir ağartma ve oksijenasyon yöntemidir. Klinikte veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-4 ton açılabilir. Böylece daha parlak bir gülümseme elde edilebilir. Diş gelişimi henüz tamamlanmayan 16 yaşından küçük kişilerde uygulanması önerilmez.


Beyazlatma işleminin kalıcı hasar verdiği görülmemiştir. Ancak uygulama sonrası bazı kişilerde 1-3 gün zarfında geçen diş hassasiyetleri olabilir. Yeni nesil beyazlatma jelleri hassasiyete önlem alan bileşenler içermektedir.
Beyazlatma işleminin daha kalıcı olması için klinik uygulamasına ilaveten diş hekiminin vereceği ev uygulamaları veya buna özel diş macunları ile destek yapılabilir.

Diş beyazlatma işleminden sonra hastalar 2 hafta tütün, kahve, çay, kola, kırmızı şarap, gazlı – koyu renkli içecek ve gıdaları almamalı, baharatlardan uzak durmalıdır. Diş beyazlatma işlemi (Bleaching / Whitening / Ağartma) diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir.

Renklenme Çeşitleri

Dış renklenme

Diş yüzeyinde çeşitli nedenlerle oluşan (gıdalar, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı maddeler) renklenmelerdir. Genelde diş taşı temizliği ile profesyonel fırçalama (detertraj) bu lekeleri ortadan kaldırır.

İç renklenme

Dişin doğal yapısında olan renklenmedir. Yıllar geçtikçe beslenme alışkanlıkları ile dişler renklenebilir. Travma geçirmiş veya kanal tedavisi yapılmış dişler de bu sınıfa girer. Beyazlatma işlemi (bleaching) ile bu renklenmeler de başarıyla giderilebilir.

Beyazlatma (Whitening/Bleaching) yöntemleri

Klinik uygulama

Diş yüzeylerine uygulanan hidrojen peroksit içerikli beyazlatma ajanı sayesinde dişler anında beyazlamaya başlar. Seanslar genelde 15-20 dk sürer ancak istenen beyazlığa ulaşmak için 2-3 seans uygulama yapmak gerebilir.
Kanal tedavili dişlerde daha etkin sonuç almak için klinik uygulama genellikle dişin içinden yapılır.

Evde Diş Beyazlatma

Kişiye özel hazırlanan, üzerinde jel koymak için hazneleri olan plaklar ile beyazlatma jeli (karbamit peroksit) hastaya teslim edilir. Kişi evde bu haznelere jel koyarak plakları birkaç saat takar.

Böylece 5-6 günlük uygulama ile beyazlama elde edilebilir.
Renklenmiş dişlerin beyazlatılması (whitening/bleaching), diğer restoratif metotlara kıyasla daha ucuz, pratik ve zararsızdır.
Diş beyazlatma işlemi mutlaka diş hekimi kontrolü altında uygulanmalıdır.
Daha beyaz dişlerle daha mutlu gülümsemek mümkün.
Gülüşünüz parlasın!