Makyaj Yaparken Kusursuz Kontür ve Aydınlatıcı Uygulamanın Püf Noktaları…

Son yıllarda vazgeçilmez makyaj uygulamalarından olan kontür ve aydınlatıcı malzemeler çok başarılı sonuçlar verebiliyor. Büyük burunları küçülten, soluk yüzlere canlılık katan aydınlatıcı ve kontür nasıl sürülür?
Tüm kadınların severek yaptığı makyaj her geçen gün daha da farklı boyutlarda karşımıza çıkmaktadır. Makyaj, bugün de karşımıza kontür yöntem yan yüz boyutlandırma yöntem ile çıkmaktadır. Yüzümüzde boyutlandırmak istediğimiz bölgelere kontürleme işlemi yaparken, öne çıkmasını istediğimiz yerlere de aydınlatma yapıyoruz.

Cilt Renginizi Belirleyin

Kontürleme makyaj için aslında gölgeleme işlem diyebiliriz. Yapılan gölgelerin doğal durabilmesi için tüm
malzemelerin cilt tonunuza uygun olması gerekir. Eğer açık bir teniniz varsa gölgeleme yapmak için turuncu ya da kırmızı renkleri seçin. Eğer esmerseniz bronzlaştırıcı renkler tercih edebilirsiniz.

Doğru Malzeme Seçimi

Kontür makyajı için ihtiyaç duyulan üç ürün vardır; aydınlatıcı, koyu ton allık ve ışıltı vericiler. Bu malzemeler simsiz ve mat olanlarından seçmelisiniz. Tıpkı diğer makyaj malzemeleri gibi kontür makyajı malzemelerin de cilt tonunuza göre seçmelisiniz.

Kontür ve Aydınlatma Nasıl Yapılır?

 • Kontür yaparken öncelikle açık rengi elmacık kemiklerine ve aydınlık vermesi istenen yüzün diğer yerlerine sürün.
 • Koyu rengi ise yüze derinlik kazandırmak için elmacık kemiklerinin altına hat boyunca fazla bastırmadan uygulayın. Sonra koyu çizgiyi etrafa çok fazla yaymadan, hafif hareketlerle kendi çevresine yayın. Bu hareket,elmacık kemikleriniz belirginleştirecek ve ortaya çıkaracaktır.
 • Açık rengi burun kemiğine, elmacık kemiklerinin üzerine ve dudak üstünün ortasına uygulayın. Bu, kontürünüzü vurgular.
 • Kontürün kalıcılığını arttırmak ve sabitlemek için transparan pudra ile makyajın üzerinden geçerek kalıcılığı sağlayın.
 • Aydınlatıcı yapımında ise stick formda aydınlatıcı kullanarak elmacık kemiklerinizin üst kısmına, burun kemiğinizin üstüne, dudağınız ile burnunuzun arasına ürünü uygulayın ve hafif nemli bir sünger ile dağıtın.
 • Alın bölgesini highlighter aydınlatmak için de her zaman kullandığınız gözaltı kapatıcınızı kullanarak kontür ve aydınlatma makyajınızı tamamlayabilirsiniz.
 • Son olarak, eğer isterseniz kaşınızın üstüne ve kaş kemiğinize de aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.
 • Yüz kontürü olarak adlandırılan bu yeni makyaj akımı güzellik sektörlerinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Yüz kontürleme işlemindeki amaç yüzünüzü kendi beğendiğiniz yüz tipine ulaştırmaktır. Bunu da uygun makyaj ürünler ve fırça yardımı ile gölge ve ışık oyunları ortaya çıkararak sağlamaktır. Yüz kontürleme ile daha çok koyu renkte bölgeler oluşturmak ve aydınlatıcı ürünlerle de aydınlık bölgeler oluşturmak amaçtır. Koyu renkli bölgeleri yüzünüzdeki o alanları geri plana iter, aydınlık bölgeleri ise ön plana çıkarır.

Kontür makyajı için önemli noktalar;

 • Kontür makyajın en öneml ayrıntılarından br bu makyajın gece m yoksa gündüz mü yapılacağıdır.
 • Gece yapılan makyajda yüzünüzde daha koyu renkler kullanabilirsiniz, aynı zamanda gece ışığını da hesaba katmalısınız.
 • Gündüz yapılan makyajda da teninize çok koyu olan renklerden kaçınmalısınız. Gündüz yapılan makyajların daha doğal durması ve aydınlık saatlerde kontürleme yapıldığının gizlenmesi gerekiyor.

Gece Makyajında Kontürleme

Teninize iki ton koyu fondöten sürmelisiniz, eğer gündüz makyajı ise koyu bir pudra kullanabilirsiniz bu daha doğal br görüntü elde etmeniz sağlayacaktır. Kontürleme paletleri genellikle kremsi ya da pudramsı yapıdadırlar. Bu ürünler içerdikleri farklı ton ve yapıdaki ürünlerle kontürleme için özel geliştirildiğinden ihtyacınızı karşılayacaktır.

Aydınlatıcı

Aydınlatıcınızı ten renginizden daha açık bir renkte seçerseniz yüzünüz çok parlar. Bu yüzden ten renginizle aynı tonda br aydınlatıcıyla doğru yerler aydınlatmalısınız.

Gölgelendirme

Elmacık kemikleriniz belirginleştirmek için yanaklarınızın üstünden önce yanlara sonra da ortalarına kadar uygun fırçayla gölgeyi uygulayın. Daha sonra bir süngerle hafifçe dağıtın. Burnunuzu daha nce göstermek için ise aynıgölgeyi burnun iki yanına uygulayın. Aydınlatıcınızı elmacık kemiklerinin üstüne, çenenize ve burun ucunuza uygulayın ve hafifçe dağıtın.

Pudra

Kontürleme işlemini uyguladıktan sonra hem sabitlemek hem de homojen bir görüntü sağlamak için makyajınızın üzerinden hafifçe pudrayla geçin.

Fırça

Kontür yapabilmeniz için üretilen özel küt uçlu fırçalar bulunuyor. Özellikle yanak bölgesi için bu kontür fırçaları çok kullanışlı oluyor. Ama bu fırçalardan satın almak istemiyorsanız, evde olan her zaman kullandığınız pudra, allık fırçası ya da göz farı karıştırma fırçasını da kontür yaparken kullanabilirsiniz.


Eğer yüzünüz küçükse, kontür yaparken büyük fırça kullanmamanız gerekir. Büyük fırça kullandığınızda, yüzünüz küçükse bronzer yanağınızın tamamını kaplayarak istemediğiniz sonuç yaratmanıza yol açacaktır. Yüzü küçük olanlar göz farı karıştırma fırçasını yanaklarında kontürleme yapmak için kullanabilirler.

Yorumlar kapalı.