Pırlanta Yüzüklerin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta

Pırlanta yüzüklerin kalitesinin anlaşılabilmesi için dört ayrı önemli faktör değerlendirilir. Bunlar arasında berraklık, renk, kesim ve karat ağırlığı vardır. Kısaca 4C olarak adlandırılır. Pırlantanın bireysel nitelikleri ve tanımlanan özellikleri 4C ile ifade edilir.

Elmas

Elmaslar kendi içerisinde farklı beden, renk, şekil ve farklı teknik özelliklere sahiptir. Parlak elmaslar ise en değerli olanlarıdır. Bu değer faktörleri bir kombinasyona dayalıdır. Elmaslar ne kadar narin yapıya sahip olursa değeri de bu ölçüde artar. Bu durum pırlanta yüzüklerin eşsiz ve değerli olmasını sağlar.

Pırlanta Kesimi

Pırlanta kesimi büyük bir profesyonellik gerektirir. Tamamen insan eliyle yapılıyor olması ve insan elinin değdiği tek nokta olması bu durumu daha önemli hale getirir. Elmas ne kadar iyi kesilmişse o kadar az hasara uğrar. Kesimin kaliteli olması daha yüksek parlaklık ve ışıltı anlamına da gelir. Pırlanta yüzüklerde beyaz ışık yansımaları, yangın adı verilen rengin yanıp sönmesi ve sintilasyon yani ışıklı ve karanlık alanlar vardır.

Pırlanta Ağırlığı

Pırlantaları değerli yapanlar arasında ağırlık faktörü de vardır. Elmas ağırlıkları karat olarak ifade edilir. Bir metrik karat bir ons gram yalnızca yedi binde iki olarak belirlenir. Bir ons ise ortalama 142 karata denktir. Metrik karat 100 puana bölünmelidir. Elmasların karatın %0.001’ine göre ölçülür. En yakın yüzdeye veya noktaya göre hesaplanır. Karatın kesirleri elmas kalitesine bağlı olarak yüzlerce ve binlerce dolarlık fiyat farklılıklarını ortaya çıkarır. 4C faktörü tektaş pırlanta yüzük modelleri için de geçerlidir.

Pırlanta Berraklığı

Doğada sayısı az olan her şey daha değerli ve eşsizdir. Pırlantalar içerik olarak çizik, leke ve yüzey düzensizliğine sahip olur. Pırlanta yüzüğün lekesi ne kadar az olursa berraklığı da yükselir.

Pırlanta Rengi

Pırlanta yüzüğün kalitesini belirleyen önemli faktörler arasında rengi de yer alır. Renk üzerinde ufak farklılıklar bile olsa değeri etkilenir. Pırlantalar değişik renklerden oluşur. Ayrıca açık sarı ve kahverengi tonlarında pırlanta bulabilmeniz de mümkündür. Pırlanta renkleri D ile Z harfi arasında derecelendirilir. En değerliden en az değerliye kadar sıralanır.