Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözümleri

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Günlük hatalı saç bakımı da dökülmelere neden oluyor. Saç bakımı ve saç güzelliği kadınların, en fazla özen gösterdiği kişisel bakım alanlarından birisi… Dolayısıyla saç dökülmesi sorunu da kadınlar için büyük önem taşıyor.

Saç dökülmesinin altında yatan etken günlük hatalı saç bakım uygulamaları da olabiliyor. Saçları çok fazla şampuanlamak, çok sık saç boyatmak, düzleştirici gibi bazı yöntemlerle saçları şekillendirmek ve sıcak fön uygulamak saç kırılmalarına ve kopmalara yol açabiliyor. Islakken tarandığında elastikiyeti arttığı için saçlar kolayca zarar görebiliyor.

Bu nedenle özellikle ıslakken çok fazla tarak darbeleriyle saçları taramak ve fırçalamak saç kırılmalarına neden olabiliyor. Saçları çok gergin bir şekilde çekerek lastikle at kuyruğu yapmak, saçların alın çizgisini geriye çekerek, traksiyonel alopesi olarak adlandırılan saç kayıplarına neden olabiliyor. Aynı şekilde sıkı ve gergin yapılan saç örgüleri, saçlara küçük kliplerle eklenen saçlar da saç köklerine çekme kuvvetiyle zarar verebiliyor.

Günde 50-100 adet saç teli dökülmesi olağan kabul ediliyor. Ancak dökülme bu sayının üzerine çıktığında, saçı hafif çekmekle ele 4-5 adet ve daha fazla saç teli geldiğinde ya da alın ile tepe bölgelerinde fark edilen seyrelmeler başladığında mutlaka bir uzmana başvurmak gerekiyor.

Saç dökülmesi pek çok nedene dayanabiliyor. Kimi zaman önemli rahatsızlıklara da işaret edebilen saç dökülmesinin pek çok sebebi bulunabiliyor.

Kalıtsal saç dökülmesi (Androgenetik alopesi)

Kalıtsal saç kaybı en sık gözlenen saç dökülmesi tipini oluşturuyor. Bu dökülmede genetik yatkınlık ve androjen hormonlarının (erkeklerde) özellikle dihidrotestesteronun rol oynadığı belirtiliyor.

Kalıtsal saç kaybında, erkeklerde, alındaki saç çizgisi geriye doğru çekiliyor ve saçlı deri tepe kısmından açılıp, seyreliyor. Kadınlarda ise alın çizgisinde açılma olmadan saçlı deride, özellikle tepeden çevreye doğru saçlarda incelme ve seyrelme görülüyor.

Tablet, sprey ve solüsyon şeklinde ilaçlar ile bazı destekleyici dermokozmetik ürünler kullanılarak saç dökülmesi süreci ertelenip, etkilenmeyen saçların kısmen korunması sağlanabiliyor. Saçların tamamen kaybolup kalıcı kelliğin oluştuğu durumlarda ise saç ekimi uygun kişiler için iyi bir tedavi yöntemini oluşturuyor.

Saçkıran Hastalığı (Alopesi Areata)

Halk arasında saçkıran hastalığı olarak bilinen ve otoimmün bir hastalık olan alopesi areata özellikle ağır stresli durumlarda ortaya çıkıyor. Saçlı deride, bazı hastalarda ise kaş, kirpik ve sakallar da dahil tüm vücut kıllarında, vücudun kendi ürettiği bir takım otoantikorlar yüzünden oval şeklinde dökülmelere yol açıyor.

Genetik yatkınlık, nörolojik faktörler, enfeksiyonlar ile stres gibi etkenlerin hastalığı tetiklediği düşünülse de altta yatan etken henüz tam olarak aydınlığa kavuşmuş değil. Kalıcı kelliğe neden olmayan bu hastalık uzun sürerse tedavi gerekebiliyor.

Ağır Stresli Durumlar

Ağır stresli durumlarda saç dökülmesine sıklıkla rastlanıyor. Stres vücudumuzda çeşitli stres hormonlarının salgılanmasına neden olarak iç dengenin bozulmasına ve bunun sonucunda birçok hastalığın ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu hastalıklar da saçları dökebiliyor.

Protein Eksikliği

Yine aynı akademinin araştırmaları diyet sırasında yeteri kadar protein alınmadığında, vücudun bu eksikliği gidermek için saçın büyümesini durdurduğunu gösteriyor.

Kalıtım

Ailedeki kadınlarda belli yaşlarda dökülme görülüyorsa, kişinin de buna yatkınlığı olabiliyor.

Hipotiroid

Boyunda yer alan tiroid bezi yeterli çalışmayıp hormon pompalanmadığında, saç dökülmesine neden olabiliyor.

Diyetlerin Saç Dökülmesinde Rolü nedir?

Özellikle hatalı yapılan dengesiz diyetler ve proteinden fakir beslenme saçlarda güçsüzlük, kırıklarda artış ve saç dökülmelerine yol açabiliyor. Saçın yapısı olan keratin maddesinin vücutta sentezlenmesi için bazı temel proteinlerin besinler aracılığıyla, vücuda yeterli miktarda alınmaları gerekiyor. Vücudun ihtiyacı olan protein miktarı alınmadığında ise saç dökülmesi başlıyor.

A Vitamini Fazla Kullanımı

Yüksek dozda A vitamini almak da yoğun bir saç dökülmesiyle sonuçlanabiliyor. A vitamini alımı durduktan sonra saç dökülmesi de sona eriyor.

Demir Eksikliği

Demir eksikliği saç dökülmesinin başlıca sorumluları arasında yer alıyor. Diyetle yeteri kadar demir alınmaması veya demirin emiliminde sorun olan hastalarda saç dökülmesi şikayetine çok sık rastlanıyor.

Aşırı Kilo Kayıpları

Aşırı kilo kayıplarının sonrasında saçların dökülmesi sıklıkla gelişen bir durum. Bunun nedeni ise aşırı kilo kaybında telofen effluvium olarak adlandırılan doğal dökülme evresindeki saç oranının ve dökülme süresinin uzaması. Saçlardaki dökülme ortalama 3-6 ay kadar devam edip, sonrasında durabiliyor.

Mantar hastalıkları nedeniyle saç dökülmesi

Saçlı deriyi tutan mantar hastalıkları genellikle çocuklarda görülse de, yetişkinlerde de saç dökülmesine neden olabiliyor ve tedavi edilmezse kalıcı kellik oluşabiliyor.

Sistemik Hastalıklar

Yaklaşık 30’dan fazla sistemik hastalık saç dökülmesine neden olabiliyor. Altta yatan etken genellikle tiroit hastalıkları ve anemi oluyor. Ağır cerrahi işlemler, yüksek ateşli hastalıklar, ağır geçirilen enfeksiyon hastalıkları ve bazen ağır bir gribal enfeksiyon sonrasında da yoğun saç dökülmeleri gözlenebiliyor. Bu hastalıkların tespit edilmesi ve tedaviye başlanmasının ardından saç dökülmesi durabiliyor.

Bazı ilaçlar nedeniyle saç dökülmesi

Bazı ilaçların saç dökülmesi gibi yan etkileri de olabiliyor. Kan sulandırıcılar, artrit, gut, depresyon, kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçlar saçları dökebiliyor. Ayrıca doğum kontrolü için kullanılan ilaçların bazen kullanımları kesildiğinde saç dökülmesi gözlenebiliyor. Vücut yapılandırma için kullanılan bazı ilaçlar da yine saç dökülmesine neden olabiliyor.

Kemoterapi

Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, saç dökülmesine neden olabiliyor. Kemoterapi, hızla bölünen kanser hücreleriyle beraber, hızla bölünen saç hücrelerini de yok eder. Kemoterapi durduktan sonra saçlar da tekrar büyür.

Pkos Sendromu

Androjenin fazla olması yumurtalık kistine, kilo almaya, aşırı diyabet riskine, menstrual periyodda değişikliğe, kısırlığa ve saç incelmesine neden olabilir.

Antidepresan

Bazı ilaç sınıfları, saç dökülmesini ilerletebilir. Bunlar arasında en yaygın olanlar, bazı kan sulandırıcı ve beta-bloker olarak bilinen tansiyon ilaçlarıdır.

Fön

Yıllar boyunca yapılan kuvvetli şekillendirme ve saç tedavileri saçın dökülmesine neden olabilir. Örnek olarak; sıkı örgüler, saç örgüleri, saçı düzleştirmek için kullanılan kimyasal gevşeticiler verilebilir.

Anabolik Steroid

Anabolik steroid alanların da saçlarıdökülür. Bunlar, vücut üzerinde polikistik yumurtalık hastalığı (PKOS) ile aynı etkiye sahiptir.

Anemi

Anemi nedeniyle yaşanan saç dökülmesi, basit bir demir takviyesiyle düzelebiliyor.

Anoreksi ve Bulimia

Anoreksi ve bulimia gibi yeme bozuklukları olan hastalarda beslenmeyle alınması gereken demir, vitamin, protein ve çinko gibi elementlerin eksikliğine bağlı saç dökülmesine sıklıkla rastlanıyor. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde saç dökülmesi duruyor ve kaybedilen saçlar tekrar yerine geliyor.

Hormonal Değişimler

Saç dökülmesinin bir başka nedeni de, hormonal değişiklikler. Özellikle doğum sonrasında gözlenen saç dökülmeleri, hamilelik hormonunun yerini tekrar östrojen hormonuna bırakmasıyla gerçekleşiyor. Birkaç ay kadar yoğun saç dökülmesi olağan kabul ediliyor. Ancak uzun sürdüğü durumlarda dermatologlara danışmak gerekiyor. Ayrıca menopozla birlikte de saçlarda dökülme sorunu gelişebiliyor. Bir süre sonra saç dökülmesi dursa da saç yoğunluğu menopoz öncesi yoğunluğuna tekrar ulaşamayabiliyor.

B vitamini Eksikliği

B vitamini seviyesinin düşük olması da saç dökülmesinin nedenlerinden.

https://www.youtube.com/watch?v=0Zs8eCfpo8k

Otoimmün

Bu durum temelde, aşırı aktif bağışıklık sisteminin bir sonucu olarak gösteriliyor. Bu durumda immün sistem saçları yabancı olarak algılayıp yanlışlıkla hedef alıyor.

Lupus

Başka bir oto-immün hastalık olan Lupus da saç dökülmesine neden olabiliyor.

Fiziksel Travmalar

Her türlü fiziksel travma, ameliyat, hastalık, hatta grip bile geçici saç dökülmesine neden olabilir. Dökülme, genellikle travmanın 3-6 ay sonrasında fark edilir hale gelir.

Sikatrisyel Alopesi

Kalıcı kellik şeklinde gelişiyor, saçlı derinin belirli bir bölgesine lokalize veya yaygın olabiliyor. Bu hastalıkta saç köklerinde kalıcı bir hasar oluşuyor. Dökülen saçların yerlerinde tekrar saç çıkması mümkün olmadığı için dermatoloji uzmanları tarafından hastalık ilerlemeden tedaviye başlanması büyük önem taşıyor.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?

Islakken çok fazla tarak darbeleriyle saçları taramak ve fırçalamak saç kırılmalarına neden olabiliyor. Öncelikle saç kırılmalarını önlemek için doğal bakım kürüleri uygulayın.

Saç Kırıkları İçin Bakım Kürü

  • 1 Kaşık ozon yağı
  • 1 Kaşık badem yağı
  • 1 Kaşık hindistan cevizi yağı
  • 1 şişe soda
  • 1 tane boş şişe

Yapılışı

Tüm malzemeyi boş spreyli bir şişeye dökün ve istediğiniz zaman saçlarınıza uygulayın.


DEMİR

Demir, saç büyümesi dâhil pek çok vücut işlevi için önemli bir mineral. Kansızlığa neden olan demir eksikliği saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında. Yumurta, kırmızı et ve mercimekte bol bulunuyor.

Biotin

Saçlar için en gerekli B vitamini, biotin denilen B 7 vitaminidir. Biotin eksikliği ile saç dökülmesinin bağlantılı olduğu, çalışmalarda gösterilmiştir. Tam tahıllar, badem, et, balık, deniz mahsulleri, koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol var.

ÇİNKO

Çinko, yaşamsal bir mineral. Saç yapımı ve onarımında da önemli bir rolü var. Saç köklerinin çevresinde yer alan yağ bezlerinin çalışmasına yardım ediyor. Ancak çinkonun fazlası da, saç dökülmesine neden olur. Karides, kırmızı et, ıspanak, buğday rüşeymi, kabak çekirdeği ve mercimek doğal çinko kaynakları.

E VİTAMİNİ

C gibi E vitamini de güçlü bir antioksidan. Saç dökülmesi olan kişilerde yapılan bir çalışmada 8 ay süreyle E vitamini desteğinden sonra saç büyümesinde yüzde 34.5 artış saptanmış. Ay çekirdeği, badem, ıspanak ve avokadoda bol bulunuyor.

PROTEİN

Saçların sağlıklı olması için yeterli protein alınması çok önemli. Kemik suyu, yumurta, somon, tavuk eti kaliteli protein içeren gıdalar. Özellikle diyet dönemlerinde protein eksikliği olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Yorumlar kapalı.