Sigarayı Kesin Bıraktıran 5 Etkili Yöntem

Sigara Bağımlılığınızdan Kurtulun

Önereceğimiz doğal yöntemleri uygulayarak sigara içme ihtiyacınızı bastırabilirsiniz. Bu tariflerde geçen bitkileri aktarlardan temin edebilirsiniz. İşte evde kendi kendinize sigarayı bırakmanızı sağlatacak 5 etkili yöntem.Bu bahsettiğimiz yöntemler sigarayı bırakma konusunda size yardımcı olabilir. Ancak sigarayı bırakmak için gereken ilk şeyin ‘irade’ olduğunu sakın unutmayın.

Sigarayı Bırakmak İçin Bitkisel Kür Tarifi

Öncelikle bir su bardağı suyu kaynatın. Ardından 1 tatlı kaşığı karabaş otu ilave edin. Yaklaşık 5 dakika demlendikten sonra fincana süzün ve ılımaya bırakın. İçerisine şeker, limon veya bal eklemeden sade tüketin. Gün içerisinde sigara özlemi duyduğunuz her an bu çaydan bir yudum için ve bırakın. Bu şekilde bir fincan çayı gün içinde bitirmeye çalışın. Her gün tekrardan bir fincan karabaş çayı hazırlayın ve düzenli olarak 3 ay boyunca devam edin. Zamanla sigara içme ihtiyacınız azalacak ve sigarayı yaktığınızda tadı kötü gelmeye başlayacaktır.

Meyankökü Çiğneyerek ile Sigarayı Bırakın

Meyan kökü nikotin yoksunluğuna en iyi gelen bitkilerden biridir. İçeriğindeki etken maddeler vücuttaki nikotin ihtiyacını bastırır, fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatır. Bunun için gün içinde aynı sigara içer gibi meyan kökünü ağzınıza koyup emerek tüketmelisiniz. İsterseniz meyan kökünü demleyerek çay gibi de tüketebilirsiniz. Meyan kökünün içeriğinde az miktarda toksin bulunur ve bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği için diyabet hastaları kullanmamalıdır.

Çarkıfelek Çiçeği ile Sigarayı Bırakın

Çarkıfelek çiçeği nikotin isteğini azaltmasıyla sigarayla mücadeledeki en büyük yardımcılardan birisi. Çarkıfelek çiçeği çayı şöyle hazırlanır:

Taç yapraklarını ve meyve kısmını kuru olarak kullanmanız gerekir. Çarkıfelek çiçeğinin taç yaprak ve meyve kısmını bir yemek kaşığı yardımı ile alın ve kaynamış suyun içerisine ekleyin. Yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin ve tüketin. Düzenli olarak kullanımda sigara isteğinizin azaldığını göreceksiniz.

Süt İçin Sigarayı Bırakın

Sigaranızı yakmadan önce bir bardak süt içerseniz sigaranın tadı size kötü gelecektir. Hatta bu yüzden sigara tiryakileri sütü pek sevmezler. Sigarayı bırakmayı başaran kişiler sigaralarını süte batırıp kuruduktan sonra içtiklerini ve iğrendiklerini söylemiştir. Sizde sigara içmek istediğiniz zaman bu yöntemi deneyin, inanın bir daha elinizi dahi sürmek istemeyeceksiniz.

Hazanbel Kökü Çayı ile Sigarayı Bırakın

Hazanbel kökü halk arasında ‘eğir kökü’ olarak da bilinir. Sigara bırakma sürecinde kullanılacak ise kurutulmuş halde tercih edilir. Sigara içme arzusu duyulduğunda hazanbel kökü çiğnenir veya emilir. Ayrıca hazanbel kökü çay olarak da demlenebilir. Hazırlanışı şöyle:

Öncelikle bir su bardağı su kaynatın. Ardından 2 yemek kaşığı hazanbel bitkisi ve 1 yemek kaşığı nane yaprağını ufalayıp ezin. Ezilen karışımdan 1 yemek kaşığı alın ve kaynamış suyun içerisine ilave edin. Yaklaşık 1-2 saat beklettikten sonra süzün. Canınız sigara istediğinde bu su ile ağzını çalkalayın. Hazanbel kökü sigarayı bırakmakta etkili olduğu gibi nane de içindeki mentol sayesinde nikotine olan ihtiyacı azaltır.